• rozwiń
  • WIG20 2185.80 -0.97%
  • WIG30 2482.65 -1.07%
  • WIG 57902.52 -0.93%
  • sWIG80 11623.97 +0.12%
  • mWIG40 3752.99 -1.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:29

Dostosuj

Zapłacisz za wjazd pociągu na stację

Zapłacisz za wjazd pociągu na stację
Foto: TVN24 Foto: Za wjazd na dworzec trzeba będzie zapłacić

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty. Mają je płacić przewoźnicy za każde zatrzymanie pociągu na stacji, jej wielkość ma zależeć od długości pociągu i kategorii 'dworca.

O opłatę występuje spółka Dworzec Polski, należąca do Grupy PKP. Opłata miałaby być pobierana przez zarządcę dworców od przewoźników kolejowych. Mieliby oni płacić za każde zatrzymanie pociągu na dworcu. Przewoźnicy musieliby pokryć jej koszty z wpływów z biletów.

Pierwsze podejście nieudane

Kolejarze już w styczniu proponowali, by wysokość opłat była uzależniona od kategorii dworca i długości pociągu. Przychody z tej opłaty miałyby być przeznaczone na utrzymanie ogólnodostępnych, publicznych części dworców - przejść, hal, toalet, poczekalni.

Według wyliczeń PKP na utrzymanie ok. 900 czynnych polskich dworców brakuje ok. 135 mln zł. rocznie.

Złożony w styczniu wniosek o zatwierdzenie stawek Urząd Transportu Kolejowego pozostawił bez rozpatrzenia. Prezes UTK przyznał na początku marca, że termin na złożenie wniosku "dawno minął", ale ze względu na to, że kolejarze borykali się z problemami formalnymi, to UTK może jeszcze przyjąć nowy wniosek.

Jak poinformował teraz Urząd, w czwartek do jego prezesa wpłynął kolejny wniosek spółki Dworzec Polski, zawierający m.in. cennik stawek opłaty dworcowej. Wniosek zostanie wnikliwie przeanalizowany - poinformował UTK.

Opłata dworcowa miałaby zacząć obowiązywać od wprowadzenia nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, czyli w grudniu br.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane