• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zapłacisz za kasę z bankomatu

Zapłacisz za kasę z bankomatu
Foto: TVN24 Foto: Banki wprowadzają opłaty za korzystanie z bankomatów

Nadchodzą ciężkie czasy dla tych, którzy przyzwyczaili się do "pieniędzy ze ściany". W ramach oszczędności banki wprowadzają opłaty za korzystanie z bankomatów innych firm. Na taki krok zdecydował się już bank Millennium, podobne plany ma Raiffeisen Bank - informuje "Gazeta Prawna".

Jako pierwszy opłatę wysokości 5 zł za korzystanie z bankomatów Euronetu wprowadził bank Millennium. Wcześniej takie wypłaty były bezpłatne. Płacić (2 zł) muszą również ci, którzy chcą jedynie sprawdzić stan konta. Powód tych zmian? Wzrost kosztów i wygaśnięcie umowy z siecią Euronet – wyjaśnia bank.

W zamian - klienci banku Millennium mogą teraz bezpłatnie korzystać z sieci bankomatów BZ WBK i Cash4You. Niewielkie to jednak pocieszenie, uwzględniwszy fakt, że obie te sieci mają łącznie mniej niż 1,5 tys. bankomatów w całej Polsce. Sieć Euronetu ma ich prawie 2 tys.

Inne banki idą tym tropem

Zmiany w tym kierunku chce wprowadzić także Raiffeisen Bank. Jego klienci dotychczas pobierali pieniądze bezpłatnie ze wszystkich bankomatów. Jednak od 1 czerwca bezpłatne będą tylko bankomaty w oddziałach banku i w sieci Euronetu. Wypłaty z pozostałych bankomatów będą kosztować 3,99 zł.

Eksperci są przekonani, że inne banki także niebawem wprowadzą lub podwyższą opłaty za pobieranie pieniędzy z bankomatów. Powód jest prosty - spadają zyski banków, a na rynku nadal trwa wojna o depozyty – tłumaczy Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego.

Ile to kosztuje?

Wypłata gotówki z bankomatu należącego do sieci naszego banku jest bezpłatna. Jednak skorzystanie z obcej maszyny może klienta kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Banki pobierają bowiem prowizję albo jako stałą kwotę, np. 5 zł, albo obliczaną procentowo, np. 4 proc. wypłacanej kwoty, nie mniej niż 6 zł. To drugie rozwiązanie jest dla klienta mniej korzystne, zwłaszcza w przypadku wypłacania dużej kwoty.

Banki bankom

Jednocześnie, w przedłużającej się kryzysowej sytuacji eksperci przewidują, że banki będą teraz częściej udostępniały wzajemnie swoim klientom swoje sieci bankomatów. Przykładem takiej praktyki jest choćby wspomniana już współpraca banku Millennium i BZ WBK.

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane