• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

"Zapłaćcie nam, a nie sobie!"

"Zapłaćcie nam, a nie sobie!"
Foto: Wikipedia Foto: Akcjonariusze Goldman Sachs chcą większego udziału w zyskach

Najwięksi akcjonariusze Goldman Sachs domagają się, by bank zmniejszył sumy bonusów dla pracowników i podzielił się częścią zysków z inwestorami - donosi "The Wall Street Journal". Bank był krytykowany za gigantyczne premie dla swych menedżerów wypłacane wtedy, gdy korzystał jeszcze z pomocy amerykańskiego rządu.

Goldman Sachs na bonusy dla pracowników, wypłacane pod koniec roku, przeznaczył 17 miliardów dolarów. Tymczasem pomoc rządowa, z której korzystał w tym czasie bank wyniosła 10 miliardów dolarów.

W dwóch ostatnich kwartałach Goldman Sachs notował ponad 3-miliardowe zyski. Akcjonariusze apelują teraz do zarządu banku, by ten podzielił się zyskiem z nimi - właśnie kosztem bonusów.

Goldman chce zatrzeć złe wrażenie

Kilka dni temu prezes Goldman Sachs przyznał, że bank brał udział w niewłaściwych działaniach, które mogły przyczynić się do wybuchu światowego kryzysu finansowego. Lloyd Blankfein, w imieniu banku, przeprosił za te działania. Zapewnił też, że żałuje, iż bank brał udział w boomie tanich kredytów, który przyczynił się do kryzysu.

Bank obiecał też przeznaczyć w ciągu pięciu lat pół miliarda dolarów na pomoc dla małych przedsiębiorstw wychodzących z recesji. Funduszem pomocy dla przedsiębiorców będzie zarządzał panel specjalistów, wśród których znalazł się słynny inwestor Warren Buffet.

Agencja Bloomberga oceniła, że Goldman chce w ten sposób zatrzeć złe wrażenie po oburzeniu jakie wywołała wiadomość, iż za bardzo dobre wyniki bank zamierza nagrodzić sowich menedżerów premiami.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane