• rozwiń
  • WIG20 2170.95 -1.08%
  • WIG30 2463.46 -1.07%
  • WIG 57428.64 -1.03%
  • sWIG80 11581.93 -0.39%
  • mWIG40 3715.44 -0.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:51

Dostosuj

Zapłacą miliony za szczeciński blackout

Zapłacą miliony za szczeciński blackout
Foto: TVN24 Foto: Najdroższa awaria w historii?

Kwietniowa awaria energetyczna w Szczecinie będzie kosztowała firmy ubezpieczeniowe dziesiątki milionów złotych - wylicza "Wall Street Journal - Polska". Według szacunków gazety, samo tylko PZU zamroziło na odszkodowania związane ze skutkami awarii ponad 30 mln zł.

Jak podkreśla gazeta, towarzystwa zostały zasypane wnioskami o wypłatę odszkodowań. - Dotychczas wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących zarówno ubezpieczeń mienia klienta korporacyjnego, jak i w zakresie polis OC – mówi "WSJ-Polska" Michał Witkowski, rzecznik PZU. Po odszkodowania zgłaszają się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe rodzinne firmy.

Placówki handlowe i gastronomiczne powiadomiły o roszczeniach z tytułu rozmrożenia towarów.

Joanna Kitowska, rzecznik sopockiej Ergo Hestii

- Firmy zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii zgłosiły uszkodzenia przesyłowych sieci elektroenergetycznych. Z kolei placówki handlowe i gastronomiczne powiadomiły o roszczeniach z tytułu rozmrożenia towarów – mówi Joanna Kitowska, rzecznik sopockiej Ergo Hestii.

Straty małych sklepów są raczej niewielkie - zaznacza gazeta. - Mają one wartość od kilku do kilkuset tysięcy złotych – mówi Monika Nowakowska, rzeczniczka Warty. Zupełnie inaczej ma się sprawa z dużymi firmami – w ich przypadku straty idą już w miliony. - Największa pojedyncza zgłoszona szkoda miała wartość 3 mln zł – twierdzi Nowakowska.

Napływają kolejne zgłoszenia

Zakłady ubezpieczeń liczą się z tym, że to nie koniec roszczeń. Do szczecińskich dostawców prądu wciąż zgłaszają się kolejni poszkodowani. - Do dziś wpłynęło do nas 79 wniosków z roszczeniami – mówi Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Zakłady ubezpieczeń przyznają nieoficjalnie, że rezerwy zawiązane na odszkodowania będą musiały się jeszcze zwiększyć. - W tej chwili oszacowano je na podstawie roszczeń, które już do towarzystw wpłynęły. Z czasem coraz więcej przedsiębiorców zda sobie sprawę, że może występować o odszkodowania – mówi na łamach "WSJ-Polska" członek zarządu jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.

Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć.

Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć.

Jak podkreśla gazeta, zawiązanie rezerw nie oznacza jednak, ile pieniędzy zostanie wypłacone. Zawsze szacuje się je z nawiązką. Np. PZU ocenia, że wskutek awarii w Szczecinie będzie musiało wypłacić około 10 mln zł z 30 mln rezerwy.

Wyższe składki?

Eksperci z branży energetycznej ostrzegają, że tego typu awarie prądu będą zdarzać się w Polsce coraz częściej. To zła wiadomość dla firm kupujących polisy. Jeśli faktycznie awarii będzie więcej, przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki - zaznacza "WSJ-Polska". - Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć – twierdzi Witkowski.

bgr//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane