• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Zapłacą karę za dachówkę

Zapłacą karę za dachówkę
Foto: TVN24 Foto: A dachy mogły być tańsze...

Sąd Apelacyjny przyznał rację UOKiK: producent dachówek Roeben Ceramika Budowlana zawarł niedozwolone porozumienie ze swoimi kontrahentami. Wcześniej odwołanie spółki oddalił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK za zmowę wymierzył firmie karę 622 tysięcy złotych.

Wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczy decyzji Prezesa UOKiK z czerwca 2007 roku. Jak wykazało przeprowadzone postępowanie, spółka ustaliła z dwudziestoma odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę Roeben miedziana. W zamian za sprzedaż produktu w określonej cenie dystrybutorzy otrzymywali rabat do 40 proc. Jednocześnie przedsiębiorca, w przesłanej propozycji, zwrócił się do hurtowników o akceptację warunków w niej zawartych. Brak zgody na udział w promocji lub sprzedaż w innej niż ustalona cenie mogły skutkować wstrzymaniem dostawy.

W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawarte porozumienie w rzeczywistości oznaczało ustalenie sztywnej ceny detalicznej dachówki. Na inicjatora niedozwolonego porozumienia - spółkę Roeben Ceramika Budowlana - nałożona została wtedy kara w wysokości 622 tys. zł.

Przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który potwierdził decyzję Prezesa UOKiK. Następnie złożył apelację do Sądu Apelacyjnego, który właśnie teraz ją oddalił. Sąd podzielił argumentację Urzędu oraz SOKiK, że celem porozumienia było niezgodne z prawem ustalenie sztywnej ceny detalicznej. Podtrzymana została również wysokość sankcji finansowej, jaką będzie musiał zapłacić Roeben.

Wcześniej uprawomocniły się decyzje dotyczące pozostałych uczestników porozumienia.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane