• rozwiń
  • WIG20 2201.41 -0.74%
  • WIG30 2503.18 -0.68%
  • WIG 58235.39 -0.50%
  • sWIG80 11574.68 -0.18%
  • mWIG40 3798.37 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:36

Dostosuj

Zamorskie inwestycje w Europie

W Europie rośnie liczba inwestycji zagranicznych spoza niej. W tym roku o 15 proc. inwestycje płynie z krajów szybko rozwijających się, m. in. Indii i Chin, wynika z raportu Europejskiego Monitora Inwestycji.

Najpopularniejsza wśród inwestorów jest Wielka Brytania - liczba zawartych z zagranicznym kapitałem umów wzrosła w ubiegłym roku na Wyspach prawie o jedną czwartą - podpisano ich 686. Większość z nich w samym Londynie lub w jego okolicach, choć również w Szkocji dynamicznie rośnie liczba chętnych inwestorów spoza naszego kontynentu.

Zagraniczne inwestycje zaowocowały 211 tysiącami miejsc pracy, które powstały przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej. Choć na Starym Kontynencie wciąż najwięcej inwestują Amerykanie, to po piętach im depczą Chińczycy, Hindusi, Rosjanie i Brazylijczycy.

Jak mówi raport Europejskiego Monitora Inwestycji - "największym przegranym", jeśli chodzi o przyciąganie pozaeuropejskiego kapitału jest m. in. Polska, obok Węgier, Rosji i Czech. Autorzy zestawienia tłumaczą to tym, że firmy skupiające się na inwestycjach na rynkach, na których koszta wytwarzania są niskie, chętniej zwracają się w stronę Chin czy Indii, które należą do tej samej kategorii, co rynki Europy Wschodniej.

Najwięcej na naszym kontynencie zainwestowały IBM i Microsoft. Zaraz za nimi jest firma kurierska DHL i GlaxoSmithKline - koncern farmaceutyczny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane