• rozwiń
  • WIG20 2185.18 -1.00%
  • WIG30 2485.28 -0.96%
  • WIG 58092.53 -0.61%
  • sWIG80 11660.52 +0.44%
  • mWIG40 3796.14 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:12

Dostosuj

Zamieszania wokół Mistrali ciąg dalszy

Zamieszania wokół Mistrali ciąg dalszy
Foto: Wikipedia Foto: Francja posiada razem trzy okęty typu Mistral

- Ministerstwo obrony Rosji ogłosi międzynarodowy przetarg na budowę śmigłowcowca desantowego, rezygnując z przyspieszonego zakupu we Francji okrętów typu Mistral - poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant". Natomiast mniej niż miesiąc temu francuski prezydent Nicholas Sarkozy oświadczył, że "pewna" jest sprzedaż dwóch Mistrali Moskwie.

Według gazety, decyzję tę przeforsowała Zjednoczona Korporacja Stoczniowa (OSK), w której przewodniczącym rady dyrektorów jest rosyjski wicepremier Igor Sieczin. Prezes OSK Roman Trocenko zaznaczył, że do przetargu będą dopuszczone zarówno stocznie zagraniczne, jak i krajowe.

Opór wewnętrzny

Przedstawiciele rosyjskiego sektora zbrojeniowego od początku rozmów z Francją twierdzili, że kupowanie Mistrali to strata pieniędzy. Ich zdaniem analogiczne okręty można wybudować w rosyjskich stoczniach i mniejszym kosztem dając zatrudnienie Rosjanom.

Trocenko oświadczył w czwartek, że rosyjskie stocznie są w stanie wybudować taką jednostkę w ciągu 30 miesięcy, a koszt miałby wynosić od 500 do 700 milionów dolarów. Francuzi jednak płacili taniej. Dla porównania, na pierwsze dwa swe okręty typu Mistral Francja wydała po około 435 mln dolarów.

Prezes OSK nie odniósł się do niekorzystnej dla rosyjskich stoczni relacji cenowej.

Kontrowersyjna transakcja

Marynarka Wojenna Rosji nie dysponuje obecnie okrętami podobnymi do Mistrali. Ich zakup bardzo zwiększy możliwości floty w prowadzeniu operacji desantowych na dalekich teatrach działań.

- Gdybyśmy mieli takie okręty, to swoje cele podczas wojny z Gruzją marynarka osiągnęłaby w 40 minut zamiast 26 godzin - powiedział w 2009 roku szef rosyjskiego sztabu generalnego gen. Nikołaj Makarow.

Właśnie takiego wzmocnienia boją się rosyjscy sąsiedzi, zwłaszcza Gruzja i państwa bałtyckie.

Pływające wojskowe miasta

Mistral to duży desantowy okręt szturmowy o wyporności blisko 24 tysięcy ton. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. Mają też mały dok, w którym stacjonują cztery barki desantowe.

Są też przygotowane do pełnienia funkcji centrów dowodzenia i wsparcia. Na rannych czeka duży (jak na okręty wojenne) szpital.

mk ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane