• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Zamiast podatku zrób darowiznę

Zamiast podatku zrób darowiznę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jak przekazać darowiznę?

W gorącym okresie rozliczeń z fiskusem warto zastanowić się nad darowizną. Tym bardziej, że oprócz tradycyjnego 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego do dyspozycji mamy jeszcze inna formę przekazania części swoich środków na poczet wybranej organizacji. Jak to zrobić radzi "Twój Brat PIT" na antenie TVN CNBC Biznes.

- Do dyspozycji mamy dwa rodzaje darowizn. Pierwsza, to 1 proc. naszego podatku przekazywany organizacji. Druga polega na tym, że kwotę darowizny odliczamy od dochodu - tłumaczy Marek Jarocki z firmy Ernst & Young. - W tym przypadku daną kwotę musimy sami przekazać danej organizacji - dodaje.

Aby móc skorzystać z drugiej metody musimy posiadać dwa dokumenty: poświadczenie odbioru danej kwoty przez organizację i dokument, z którego wynika wartość darowizny.

- W znanym już PIT/O wykazujemy kwotę, która została przekazana i wskazujemy nazwę obdarowanego - wyjaśnia Jarocki. Następnie kwoty wykazane w PIT/O wpisujemy w PIT-37.

- I na koniec bardzo ważna informacja. Skorzystanie z drugiego rodzaju darowizny nie wyklucza możliwości przekazania 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - zaznacza analityk.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

W dalszej części programu Marek Jarocki odpowiadał na pytania internautów i widzów dotyczące darowizn.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane