• rozwiń

Zamiast na hutę, dali na szpital

Zamiast na hutę, dali na szpital
Foto: TVN24 Foto: Szpital ma 200 mln zł długów

40 milionów złotych przeznaczy Agencja Rozwoju Przemysłu dla szpitala w Gdańsku. Jest to pierwsze takie wsparcie od ARP dla zadłużonej służby zdrowia i być może zapowiedź kolejnych, mówi ministerstwo skarbu.

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku otrzyma 40 mln zł pożyczki ratunkowej, która będzie przeznaczona na bieżącą działalność i spłatę zobowiązań - mówi "Pulsowi Biznesu" prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

Nie zapłacą - pod młotek

Szpital może otrzymać też dodatkową pomoc za cztery miesiące, gdy przedstawi program naprawczy, zaakceptowany przez wierzycieli. Zobowiązanie w stosunku do nich wynosi 200 milionów.

Pożyczka ma zostać spłacona w ciągu 6 miesięcy. Jej oprocentowanie wynosi 5,49 proc. Agencja udzieliła jej pod zastaw hipoteczny na majątku szpitala, weksel oraz cesję kontraktów z NFZ. Jeżeli szpital nie będzie w stanie zapłacić zobowiązania, ARP przejmie część placówki. Tak samo, jak w przypadku pomocy ARP dla zwykłych przedsiębiorstw, podkreśla Dąbrowski.

ARP uzdrowi służbę zdrowia

Agencja po raz pierwszy udziela pomocy placówce zdrowotnej. Dotąd pieniądze z odpisu prywatyzacyjnego (źródła funduszy ARP) przeznaczane były głównie dla hut, stoczni czy zakłady zbrojeniowe.

Jeżeli program pomocowy w Gdańsku odniesie sukces, podobne wsparcie uzyskają też inne zadłużone szpitale, zapowiadają Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu i Wojciech Dąbrowski z ARP.

sm/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane