• rozwiń

Zamek Drakuli wrócił do właściciela

Zamek Drakuli wrócił do właściciela
Foto: sxc.hu/Stevenson Foto: Zamek Bran w całej okazałości

Państwo rumuńskie przekazało w poniedziałek średniowieczną fortecę Bran, zwaną "zamkiem Drakuli", prawowitemu właścicielowi, arcyksięciu Dominikowi Habsburgowi - poinformowały media lokalne. Wyglądem leżącego w prowincji Braszow zamku Bran ponoć inspirował się Bram Stoker pisząc swą powieść o Drakuli.

Nieruchomość formalnie została zwrócona Dominikowi Habsburgowi już w maju 2006 roku, ale do tej pory administrowało nim państwo rumuńskie. W roku 1948 wzniesioną w XIII wieku budowlę skonfiskowali komuniści.

Zamek w Bran odwiedza co roku około 450 tys. turystów. Reklamy przedstawiają go jako siedzibę okrutnego hospodara wołoskiego Włada IV Tepesa, zwanego Palownikiem. W rzeczywistości do niego nie należał, a większość specjalistów uważa, że pierwowzór Drakuli nawet nigdy w nim nie mieszkał.

Wład IV Tepes (1431-1476) nie był wampirem, a praktykowane przez niego wbijanie opornych bojarów i tureckich jeńców na pal nie odbiegało od standardów epoki.

69-letni arcyksiążę Dominik Habsburg, architekt z North Salem w stanie Nowy Jork, jest synem księżniczki Ileany, która odziedziczyła zamek w 1938 roku po matce, królowej Rumunii Marii Koburg (1875-1938). Zamek został podarowany jej przez władze pobliskiego Braszowa.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane