• rozwiń
  • WIG20 2358.30 -0.82%
  • WIG30 2684.55 -0.83%
  • WIG 59865.51 -0.70%
  • sWIG80 10987.58 +0.04%
  • mWIG40 4071.26 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Założyciel YanukovychLeaks: "Tania ropa to koniec Putina. Straci poparcie wojska i FSB"

"Spadek cen ropy oznacza koniec Putina" Odtwórz: "Spadek cen ropy oznacza koniec Putina"
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Dmytro Gnap, gość TVN24 Biznes i Świat: Za 10-20 lat może się okazać, że kremlowscy ideolodzy "wyprztykają się" zupełnie z resztek zaufania | Video: "Spadek cen ropy oznacza koniec Putina"

- Dopóki cena ropy przewyższa 100 dolarów za baryłkę, to nikt nie da rady obalić Putina - uważa Dmytro Gnap, założyciel serwisu YanukovychLeaks. - Gdy tylko jej cena spadnie, Putin od razu straci poparcie wojska i FSB - dodaje. Nie będzie bowiem w stanie "zabezpieczyć" ich finansowo.

Dopóki cena ropy przewyższa 100 dol. za baryłkę, to nikt nie da rady obalić Putina. Gdy tylko jej cena spadnie poniżej 100 dol., prezydent Rosji od razu straci poparcie wojska i FSB

Dmytro Gnap, założyciel serwisu YanukovychLeaks

W Rosji, służby specjalne FSB i armia liczą łącznie przeszło sześć milionów osób. - Oni praktycznie nic nie produkują, ale otrzymują korzyści z tego, że Rosja eksportuje dużo ropy - tłumaczył w sobotę na antenie TVN24 Biznes i Świat Dmytro Gnap. Według niego, gdy tylko zyski z ropy spadną, prezydent Rosji straci środki, które teraz zapewniają mu przychylność służb.

Gnap nie wyklucza, że Rosja powtórzy los ZSRR. - Rozpad tak wielkiego imperium to normalna cena władzy. Rosja idzie dokładnie tym samym szlakiem. Za 10-20 lat może się okazać, że kremlowscy ideolodzy "wyprztykają się" zupełnie z resztek zaufania i wtedy będziemy mogli mówić o tym, że Ukraina może odzyskać Krym - powiedział.

Ukrainiec nie ma złudzeń co do przyszłości Krymu. - Na dzień dzisiejszy myślę, że na 80-90 procent możemy, niestety, mówić, że Ukraina straciła Krym - ocenił. Wytknął przy tym jego mieszkańcom, błędne przekonanie o tym, że "Rosja da im pieniądze i wszystkim będzie żyło się lepiej". - Nikt nie bierze pod uwagę, że może się powtórzyć scenariusz Osetii czy Abchazji, które stały się praktycznie zniszczonymi strefami - zaznaczył.

Putin w domku z kart

O tym, że pozycja Putina może w mgnieniu oka się załamać, jest przekonana ukraińska dziennikarka i działaczka Switłana Zaliszczuk. - Dzisiaj giełda rosyjska spada na łeb na szyję i ta sytuacja odbije się na kieszeni przeciętnego Rosjanina, a szczególnie uderzy w tych oligarchów, na których stoi cały rosyjski system - wyjaśniła była pracownica administracji prezydenta Juszczenki. - Możliwe, że ten cały domek z kart zacznie się walić od samego środka  - powiedziała.

Podkreśliła, że na Ukrainie nikt nie spodziewał się upadku Janukowycza już w 2014 roku. - Tak samo może być w Rosji - oceniła. Jej zdaniem "całkiem realne jest"  uchwalenie przez UE poważnych sankcji wobec Rosji. - To zaś uderzy w Putina, który będzie musiał walczyć  z zarządzeniem tak wielka maszyną, jak autorytarna Rosja - podsumowała.

Serwis YanukovychLeaks publikuje tysiące dokumentów, które odnaleziono w rezydencjach byłego premiera Ukrainy Wiktora Janukowicza po jego ucieczce z kraju.

Gnap był jednym z panelistów konferencji Personal Democracy Forum organizowanej przez fundację ePaństwo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane