• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Załoga Enei chce kupić... Eneę

Załoga Enei chce kupić... Eneę
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy zwiększają napięcie

Minister skarbu Aleksander Grad planuje do końca roku sprywatyzować grupę energetyczną Enea. Transakcja zasiliłaby budżet ponad pięcioma miliardami złotych. Jak donosi "Puls Biznesu", ofertę zamierzają złożyć związkowcy z zakładowej „Solidarności”. I zapewniają, że pieniądze się znajdą.

Niemal normą jest to, że związkowcy sprzeciwiają się prywatyzacjom zakładów, w których pracują. Jednak ich determinacja w przypadku poznańskiej Enei wydaje się wyjątkowo duża. Żeby uchronić potężną spółkę przed przejęciem przez inwestora strategicznego, którym może być posiadający ponad 18 proc. udziałów w grupie koncern Vattenfall, zamierzają zaproponować ministrowi wykup akcji przez pracowników. A przy obecnym kursie giełdowym Enei (17,5 zł za akcję) 76-procentowy pakiet, który chce sprzedać resort skarbu, jest wart 5,16 mld zł.

Kasa? Znajdzie się...

Związkowców to jednak nie zraża. - Wiemy, że chodzi o miliardy i jesteśmy w stanie takie pieniądze wyłożyć. Skąd je weźmiemy? Na razie nie mogę tego ujawnić. Mamy własne środki i inne walory – mówi szef zakładowej „Solidarności” Piotr Adamski.

- Razem z doradcą przygotowujemy ofertę spółki pracowniczej. Przedstawimy ją ministrowi skarbu w odpowiednim czasie. Jesteśmy na etapie dopinania planu finansowego – dodaje.

Jak wylicza "Puls Biznesu", gdyby nawet do transakcji włączyli się wszyscy pracownicy Enei, to każdy musiałby wydać ponad pół miliona zł.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane