• rozwiń

Zalegamy ze spłatą 70 mld zł

Zalegamy ze spłatą 70 mld zł
Foto: TVN24 Foto: Rosną miliardy do zapłacenia

- Łączne zadłużenie Polaków z tytułu niespłacanych kredytów, podatków, opłat za prąd, gaz, czynszów czy rachunków telefonicznych po pierwszym kwartale tego roku wyniosło ponad 70 mld zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Jest to o ponad 7,5 mld zł więcej niż w końcu grudnia 2008 roku.

Według KRD, najszybciej rosło zadłużenie przedsiębiorstw prywatnych. Na koniec marca firmy te miały 19,5 mld zł długów z powodu niespłaconych w terminie kredytów. Na koniec czwartego kwartału 2008 r. było to 14,2 mld zł. Rośnie też zagrożenie zadłużeniem osób prywatnych z tytułu kart kredytowych, które wynosi obecnie ponad 900 mln zł - o 22 proc. więcej niż w grudniu 2008 roku. Polacy coraz częściej nie spłacają kredytów samochodowych, pożyczek gotówkowych oraz zaciąganych na zakupy w systemie sprzedaży ratalnej.

Kto i ile

KRD podał, że najczęściej swoich zobowiązań nie spłacają osoby w wieku 26-45 lat (55 proc. dłużników notowanych w KRD). Biorąc pod uwagę wartość długów, 95 proc. dłużników-konsumentów nie przekracza kwoty 6 tys. zł.

Wśród dłużników przeważają mężczyźni (67 proc.). Dominują oni (96 proc.) wśród dłużników zalegających z opłacaniem alimentów. Średni dług z tego tytułu wynosi niemal 27 tys. zł, a najwyższe zadłużenie sięga 289 tys. zł.

Osoby starsze, powyżej 45. roku życia, mają kłopoty z terminowym opłacaniem czynszu. Średni dług z tego tytułu przekracza 10 tys. zł. Łączne zadłużenie wynikające z nieopłacania czynszu wynosi 1,94 mld zł na koniec I kwartału tego roku.

KRD szacuje, że wszystkich zadłużonych konsumentów w Polsce jest około 3,3 mln. W Krajowym Rejestrze Długów jest zapisanych 724 tysiące osób.

mkg/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane