• rozwiń

Zakupy? Zrób w sobotę...

Zakupy? Zrób w sobotę...
Foto: TVN24 Foto: Większość sklepów w niedzielę będzie zamknięta

Najbliższa niedziela 31 maja to jeden spośród dwunastu dni w roku, w którym ustawowo będzie zamkniętych większość sklepów. Otwarte będą jedynie apteki, sklepy przy stacjach benzynowych i te, gdzie właściciel sam stanie za ladą.

Na niedzielę 31 maja przypada w tym roku Dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Jest to jeden z 12 dni w roku, w którym - zgodnie ze znowelizowanym pod koniec 2007 roku kodeksem pracy - nie mogą być czynne sklepy zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę. W szczególności dotyczy to m.in. supermarketów czy galerii handlowych.

Zgodnie z ustawą, w Zielone Świątki otwarte mogą być tylko te placówki handlowe, w których za ladą stanie sam właściciel lub osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia, oraz tzw. placówki użyteczności publicznej - czyli np. apteki, czy sklepy przy stacjach benzynowych.


Zakaz handlu obowiązuje w następujące dni: Nowy Rok, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - oba dni świąt Boże Narodzenie.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane