• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Zakaz reklamy uderza w apteki. Tylko w tym roku zamknięto ich 200

Zakaz reklamy uderza w apteki. Tylko w tym roku zamknięto ich 200

Apteki skarżą się na kuriozalne decyzje sądów. Obniżka ceny leku została uznana za reklamę, a udział w społecznej akcji — zakazany - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Wylobbowany przez Naczelną Radę Aptekarską zakaz reklamy uderzył rykoszetem w apteki. Tylko w tym roku zamknięto ich 200.

Część ekspertów branży farmaceutycznej uważa, że idziemy w przeciwnym kierunku niż rynek apteczny

na świecie.

Dobrze czy nie?

Skarżą się na kuriozalne wyroki sądów. Jeden z nich np. uznał obniżkę leku nierefundowanego, (którego nie obowiązuje sztywna cena urzędowa) za reklamę.

W podobny sposób określono chęć udziału członków Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w akcji wspierającej rodziny wielodzietne. Apteki chciały zaproponować tym rodzinom niższe ceny leków nierefundowanych, co przez administrację farmaceutyczną zostało uznane za reklamę.

Zakaz reklamy ma jednak zwolenników. Uważają oni, że reklama leków i apteki jest niezgodna z kodeksem etycznym farmaceuty.

Nie dla Karty Dużej Rodziny

Kilka dni temu Konfederacja Lewiatan informowała, że apteki nie mogą uczestniczyć w programie Karta Dużej Rodziny.

- Z dużym rozczarowaniem przyjmujemy fakt, że we wspieraniu rodzin wielodzietnych nie mogą uczestniczyć apteki. Na przeszkodzie objęcia programem Karty Dużej Rodziny aptek stoi bowiem konstrukcja obowiązującego przepisu zawartego w art. 94 Prawa farmaceutycznego dotyczącego zakazu reklamy aptek - zaznaczyła ekspertka Konfederacji Lewiatan Anna Kapłon.

Według konfederacji dla pełnej realizacji celów ustawy o Karcie Dużej Rodziny niezbędna jest zmiana treści art. 94a Prawa farmaceutycznego. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie możliwości informowania przez apteki o uprawnieniach do obniżenia poziomu odpłatności za produkty nierefundowane, w tym poprzez przystępowanie do programu Karty Dużej Rodziny.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk stwierdził  jednak, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie ma możliwości przyznawania zniżek przez apteki w ramach Karty Dużej Rodziny. Obecnie Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje zmian w powyższym zakresie - dodał.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje całkowity zakaz reklamy aptek i ich działalności. Takie zmiany wprowadzono w ustawie Prawo Farmaceutyczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane