• rozwiń

Zakaz handlu w święta czeka na podpis prezydenta

Już niedługo zakupy w święta będziemy mogli zrobić najprawdopodobniej tylko na stacji benzynowej. Sejm przyjął poprawki Senatu o całkowitym zakazie handlu w 12 świątecznych dni. Tyle, że przepis może okazać się martwy.

Senacka poprawka doprecyzowuje rządową nowelizację kodeksu pracy. Wprowadza ona całkowity zakaz handlu w 12 dni w roku. Zezwala jednak na wykonywanie pracy tym placówkom, które są szczególnie użyteczne społecznie lub spełniają codzienne potrzeby ludności.

Według zapisu w dni, w które nie wolno handlować czynne będą placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki. Pracować będą mogli też ci, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników.

Prawnicy już dawno zauważyli jednak, że poprawka nie daje jednoznacznej odpowiedzi, co do miejsc zatrudniających w systemie zmianowym, czyli większości hiper- i supermarketów. A to w połączeniu zapisu o użyteczności będzie mogło stanowić furtkę do obejścia przepisu.

Nowelizacja przewiduje zakaz handlu w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, we Wszystkich Świętych, w Święto Niepodległości, a także w święta Bożego Narodzenia.

Poprawkę poparło 267 posłów, przeciw było 138, a ośmiu - wstrzymało się od głosu.

Wprowadzenie zakazu pracy w handlu w 12 dni świątecznych dla pracodawców oznacza utratę części zysków, a dla pracowników - zwolnienia. Pracę może stracić od 18 do 27 tys. osób. Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zakaz najbardziej uderzy w średnie i małe placówki handlowe, a nie w wielkie sklepy, bo dla nich koszty dodatkowych 12 wolnych dni w ciągu roku nie wpłyną zasadniczo na działalność firmy.

POHiD zwraca uwagę, że zakaz pracy w święta najbardziej uderzy w niewielkie sklepy o profilowanym asortymencie, np. te sprzedające zabawki, prezenty, ubrania, dewocjonalia, sprzęt RTV-AGD, kwiaty. Z utratą zysków muszą liczyć się nie tylko sklepy, ale także firmy świadczące usługi na ich rzecz - np. agencje ochrony, firmy logistyczne, sprzątające.

prm/mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane