• rozwiń

Zakaz handlu w święta będzie fikcją?

Zakaz handlu w święta będzie fikcją?
Foto: TVN24 Foto: Zakaz handlu nie przeszkaa Polakom

Zapowiadane ograniczenia pracy hipermarketów w dni świąteczne mogą przynieść odwrotny efekt. Jeżeli senatorowie nie poprawią znowelizowanej przez Sejm ustawy, święta w domu będą mogli spędzać tylko pracownicy małych sklepików.

W nowelizacji przepisów ograniczających możliwość handlu w święta Sejm postanowił, że wciąż dozwolona byłaby praca u pracodawców, którzy stosują u siebie system pracy zmianowej. Według "Rzeczpospolitej" oznacza to, że zakaz nie będzie dotyczyć większości dużych sklepów. Niektóre hipermarkety są otwarte przez całą dobę, a praca zmianowa jest w nich normą.

Ograniczenia w wykonywaniu pracy dla osób zatrudnionych w handlu będą dyskryminować najmniejszych pracodawców. Prowadzący placówki handlowe, którzy nie mają systemu pracy zmianowej, nie są jednak pozbawieni możliwości prowadzenia działalności w dni świąteczne. Jest bowiem jeszcze jedna ustawowa furtka. Wystarczy, że w ich sklepach w niedziele i święta będą pracowały osoby w systemie pracy weekendowej, których nie obowiązują ograniczenia pracy w dni świąteczne. Zgodnie z art. 144 kodeksu pracy, na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zdaniem ekspertów, pracy placówek handlowych w dni świąteczne nie ograniczą także zmiany w treści art. 151 pkt. 9, który w obecnym brzmieniu dopuszcza pracę w niedziele i święta przy wykonywaniu prac koniecznych (m.in. w placówkach handlowych) ze względu na ich użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.

"Przepisy uchwalone przez Sejm ograniczą handel w święta, ale tylko w małych placówkach pracujących na jedną zmianę. Oznacza to, że pracownicy super- i hipermarketów pracujących często przez całą dobę nadal będą musieli pracować w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Moim zdaniem przepis skutecznie ograniczający handel w święta powinien wprost zakazywać tego rodzaju aktywności i określać wyraźnie sytuacje, w których handel w święta jest dopuszczalny - mówi "Rzeczpospolitej" radca prawny Arkadiusz Sobczyk z krakowskiej kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Dziś Senat zadecyduje o dalszych losach znowelizowanego Kodeksu pracy, wprowadzającego w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

TR

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane