• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zakaz handlu w niedzielę? Rząd przeciwny

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd negatywnie ocenił poselskie propozycje zmian w Kodeksie pracy, które mówiły o wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Gdyby do tego doszło pracę straciłoby około 11 tys. osób - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Obecnie praca w handlu jest niedozwolona w święta. Niektórzy posłowie PiS, PO, PSL i SP chcieli rozszerzyć ten zakaz także na każdą niedzielę. Ten pomysł nie spodobał się Radzie Ministrów. Członkowie rządu zdecydowali, że odrzucą ten projekt i nie będą dalej pracować nad tym dokumentem.

Likwidacja 11 tys. etatów?

"Istnieją już pewne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. Są to rozwiązania kompromisowe, w których pogodzono interesy pracowników, pracodawców i konsumentów. Dalsze ingerowanie w system handlu mogłoby oznaczać ograniczenie liczby miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych i przedsiębiorstwach współpracujących (hurtowniach, firmach transportowych i dostawczych) oraz punktach usługowych funkcjonujących w centrach handlowych (pralniach, kawiarniach). Szacuje się, że skutkiem zamknięcia sklepów w niedziele byłaby likwidacja ok. 11 tys. etatów" - czytamy w uzasadnieniu CIR.

Bez zmian na stacjach paliw

Posłowie zaproponowali również umieszczenie stacji benzynowych w katalogu placówek, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona "ze względu na użyteczność społeczną", czyli np. punktów usługowych i gastronomicznych. Również ten pomysł został odrzucony. Rząd stwierdził, że zmiany mogą budzić poważne wątpliwości interpretacyjne.

Obywatelski projekt w tej sprawie niedziel wolnych od handlu z 114 tys. podpisów złożył w Sejmie w ostatnim dniu 2013 r. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane