• rozwiń

Zajdel-Kurowska: II kwartał najsłabszy w całym roku

Zajdel-Kurowska: II kwartał najsłabszy w całym roku
Foto: TVN24 Foto: Makroekonomiczne wyniki za II kwartał rozczarowały wiceminister finansów

Dynamika PKB w II kw. 2007 roku wyniosła ok. 6 proc, ale później będzie lepiej - powiedziała w piątek wiceminister finansów, Katarzyna Zajdel-Kurowska. Nie wykluczyła też korekty resortowych prognoz inflacji oraz założenia wpływów i wydatków w budżecie na 2008 rok.

- Według naszych szacunków dynamika PKB w II kwartale była niższa niż 7,4 proc. z I kwartału i wyniosła ok. sześć proc. Ale w III i IV kwartale jest szansa, że dynamika będzie nieznacznie lepsza niż w II. Dlatego II kwartał może być najsłabszym okresem w tym roku - uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska. Wiceminister finansów dodała, że w resorcie trwają prace nad rewizją założeń makroekonomicznych do budżetów na lata 2007 i 2008.

- Nie wykluczam rewizji PKB na 2007 i 2008 rok. W przypadku 2008 roku dynamika PKB może być niższa od zakładanych wcześniej 5,7 proc. Bilans ryzyka na przyszły rok pogorszył się, obserwujemy coraz więcej sygnałów o możliwym spowolnieniu koniunktury na świecie, m.in. na skutek wzrostu awersji do ryzyka, bo kondycja gospodarki światowej zasadniczo nie zmieniła się - powiedziała wiceminister finansów.

Katarzyna Zajdel-Kurowska nie wykluczyła także rewizji w górę założeń inflacyjnych. Zmianie ulec mogą także prognozy dochodów oraz wydatków w przyszłorocznym budżecie, które w 2007 roku zostały przestrzelone.
- Obecnie trwają prace analityczne mające na celu wyznaczenie realnego poziomu dochodów i wydatków unijnych w przyszłym roku. Musimy być bardzo precyzyjni, żeby nie powtórzyła się sytuacja z 2007 roku. W tym roku założyliśmy dochody unijne na poziomie 14 mld zł, w tym ponad 7 mld zł z tytułu transferów strukturalnych. Biorąc pod uwagę wykonanie tych dochodów po sześciu miesiącach, obawiam się, że nie uda się ich zrealizować w 100 proc. - wyjaśniła wiceminister finansów.

Katarzyna Zajdel-Kurowska zdradziła także, czego najbardziej obawia się jej resort.
- Dla gospodarki głównym ryzykiem jest odwrócenie trendów w gospodarce światowej, wzrost awersji do ryzyka, pogorszenie koniunktury. To zagrożenia globalne. A w naszym przypadku to dalszy wzrost nierównowagi na rynku pracy, co może być głównym elementem wzrostu presji inflacyjnej oraz niedokończona reforma emerytalna - powiedziała wiceminister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane