• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zagraniczny fundusz nie rozliczy ci PIT-a

Zagraniczny fundusz nie rozliczy ci PIT-a
Foto: TVN24 Foto: Zyski z inwestycji w fundusze opodatkowane są 19-procentową stawką

Inwestujesz w zagraniczne fundusze? Uważaj, bo spotkanie z rodzimym fiskusem może być bolesne - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Polakom, którzy powierzają pieniądze krajowym funduszom inwestycyjnym rozliczenie zysków opodatkowanych stawką 19 proc. rozliczy sam fundusz. Zagraniczny powiernik tego nie zrobi - a inwestor musi rozliczyć się sam.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne nie rozliczają PIT od zysków kapitałowych, bo nie mają takiego obowiązku. Podatnik musi każdorazowo przeliczać przychody i koszty na złote. Inwestor powinien rozliczyć podatek indywidualnie w zeznaniu rocznym.

Podatnicy, którzy inwestowali w zagraniczne fundusze inwestycyjne i w zeszłym roku dokonali wypłaty zgromadzonych w nich środków, mają więc dodatkowe obowiązki podatkowe. Związane jest to z tym, że zagraniczne fundusze (np. Franklin Templeton, Robecco, Black Rock) nie rozliczają podatku od zysków kapitałowych za polskiego podatnika.

Kto pobierze podatek?

W przypadku uczestnictwa w funduszach zarządzanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) uczestnik przy wypłacie środków otrzymuje kwoty już opodatkowane i nie wykazuje ich w zeznaniu podatkowym.

Dochody z tytułu udziału w zagranicznych funduszach inwestycyjnych podlegają 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu (podobnie jak w przypadku funduszy polskich). Przepisy ustawy o PIT nie wskazują jednak wprost tego, kto musi pobrać podatek i odprowadzić do urzędu.

– Potencjalnie płatnikiem może być zagraniczny fundusz, agent lub pośrednik jako jednostka przekazująca środki pieniężne albo też sam uczestnik funduszu – mówi Magdalena Podolska, konsultant w Accreo Taxand.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane