• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zagraniczni turyści omijają Polskę

Zagraniczni turyści omijają Polskę
Foto: TVN24 Foto: Coraz mniej obcokrajowców chce wypoczywać w Polsce

To, co się dzieje w polskich ośrodkach wczasowych, nie napawa optymizmem - donosi "Dziennik". Zamiast zapowiadanego najazdu zagranicznych turystów, mamy groźbę zapaści całych turystycznych regionów kraju.

Sytuację w ośrodkach wczasowych potwierdzają cyfry. Jak podaje GUS, do Polski przyjechało o 10 proc. turystów mniej niż roku temu. Choć według prognoz Instytutu Turystyki z 2007 r. ogólna liczba przyjazdów turystów miała wzrastać - z 15,7 mln w 2007 r. do ponad 20 mln w latach 2012 i 2013.

Niemców odstrasza kurs złotówki

Co zniechęca zagranicznych turystów? Niemców - tradycyjnie spędzających krótkie urlopy w Polsce - odstrasza wysoki kurs złotówki. - Nie opłaca im się przyjeżdżać nawet na zakupy, ceny wyrównały się, a czasem u nas jest nawet drożej - uważa Witold Bartoszewicz, specjalista z Instytutu Turystyki.

Na Mazurach i Pomorzu, gdzie przed rokiem zarabiano na turystach z Niemiec, właściciele pensjonatów załamują ręce. - Jeszcze dwa, trzy lata temu ludzie wyprowadzali się z własnych mieszkań, żeby wynajmować kwatery Niemcom, dziś zostały po nich tylko tabliczki "Zimmer" - mówi Krystyna Zakrzewska, właścicielka pensjonatu w Mikołajkach.

Wschód nas omija przez Schengen

Natomiast wejście Polski do strefy Schengen, które miało doprowadzić do najazdu zagranicznych turystów, na razie sprawiło, że odwiedziło Polskę 100 tysięcy mniej turystów ze Wschodu niż rok temu.

Szefowa marketingu bieszczadzkiego ośrodka wypoczynkowego w Arłamowie Renata Tandyrak jeszcze rok temu martwiła się, jak pomieścić w pokojach wszystkich gości z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dziś jedna trzecia pokoi jest pusta. - Nie odbywają się sympozja, nie udały się zawody sportowe, bo nasi goście nie dostali na czas wiz. Schengen oznacza dla nas ogromne straty - mówi "Dziennikowi".

Nie jesteśmy atrakcyjni

Wiele jednak wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej. Trzeci rodzaj gości, po tych ze Wschodu i z Niemiec, którzy najczęściej odwiedzają Polskę, to mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, którzy przylatują tanimi liniami lotniczymi. A tanie linie właśnie przeżywają kryzys. Sky Europe wycofały się z Polski, a Centralwings i WizzAir zredukowały połączenia. - Jeśli żadna z tanich linii nie wybiera Polski, ale naszych sąsiadów, na swoje bazy, to jest to najlepszy dowód na to, że nie jesteśmy atrakcyjni - mówi Witold Bartoszewicz z Instytutu Turystyki.

tk//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane