• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zagraniczni dyplomaci wyłudzali VAT?

Zagraniczni dyplomaci wyłudzali VAT?
Foto: sxc.hu Foto: Zarabiali wyłudzając podatek VAT

Portugalska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie licznych wyłudzeń podatku VAT przez zagranicznych dyplomatów. Według ministerstwa finansów w Lizbonie, w aferę zamieszani są zarówno pracownicy ambasad, jak i personel konsulatów działających w Portugalii.

Fałszerstwo zostało wykryte w trakcie kontroli przeprowadzanej przez pracowników urzędów skarbowych. Portugalskie ministerstwo finansów już wcześniej podejrzewało, że może dochodzić do podobnych oszustw.

- Przesłanki wskazujące na nadużycia wobec urzędów skarbowych pojawiły się już kilka lat temu. W ubiegłym roku nasi inspektorzy przeprowadzili w licznych instytucjach działających na terenie naszego kraju ponad 90 tys. kontroli. Część z nich dotyczyła zagranicznych dyplomatów mieszkających w Portugalii - potwierdził Paulo Nuncio, portugalski wiceminister finansów.

Fikcyjne transkacje

Przedstawiciele ministerstwa finansów w Lizbonie ujawnilli, że wyłudzanie równowartości podatku VAT było efektem współpracy zagranicznych dyplomatów i pracowników sklepów oferujących sprzęt gospodarstwa domowego.

- Przedstawiciele placówek dyplomatycznych nabywali u nich urządzenia AGD, a po kilku dniach zwracali je ponownie placówkom handlowym. W urzędach skarbowych domagali się natomiast zwrotu należnego dyplomatom podatku VAT na podstawie faktur wystawionych podczas zakupu towaru - napisali w raporcie pokontrolnym inspektorzy ministerstwa finansów.

Straty skarbu państwa

Przedstawiciele fiskusa nie ujawnili, na jakie straty naraziła portugalski budżet grupa nieuczciwych dyplomatów. Z raportu pt. "Walka Przeciwko Przestępstwom Fiskalnym" wynika, że łącznie na nielegalnym zwrocie tego podatku Portugalia straciła w ubiekłym roku 475 mln euro. W związku z wykrytymi oszustwami wszczęto 7 tys. postępowań sądowych.

Wysokość podatku od towarów i usług w Portugalii wynosi w przypadku sprzętu AGD 23 proc. jego wartości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane