• rozwiń
  • WIG20 2273.83 -0.55%
  • WIG30 2613.15 -0.61%
  • WIG 58822.91 -0.46%
  • sWIG80 11524.56 -0.74%
  • mWIG40 4013.01 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:41

Dostosuj

Zagraniczne media o aferze podsłuchowej: może mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki

Zagraniczne media o aferze Odtwórz: Zagraniczne media o aferze
Foto: O aferze podsłuchowej piszą m.in. Reuters, "Wall Street Journal" i Bloomberg | Video: Zagraniczne media o aferze

Zagraniczne media obszernie informują o aferze taśmowej ujawnionej w sobotę przez tygodnik "Wprost". Według nich skandal może pogrążyć rząd premiera Donalda Tuska oraz stawia w złym świetle Narodowy Bank Polski.

Bloomberg: "Nieoczekiwanie tematem nr 1 na rynku walutowym stają się ujawnione w weekend podsłuchy z rozmów prezesa NBP z Ministrem Spraw Wewnętrznych" - informuje Bloomberg.

Agencja podkreśla, że ujawnienie taśm może mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki. "Na aferę podsłuchową nerwowo zareagowała dziś giełda - na wartości traci zarówno waluta, jak i polskie rynki finansowe".

"Wall Street Journal": Ujawnienie taśm pogrążyło Polskę w jednym z najgorszych kryzysów od czasu, gdy w 2007 roku do władzy doszły ugrupowania centroprawicowe - pisze Wall Street Journal, który opisuje kulisy sprawy i przytacza fragmenty rozmów.

"Polskie przepisy przewidują daleko idącą autonomię między rządem a bankiem centralnym. Konstytucja Polski zakazuje finansowania deficytów państwowych poprzez bank centralny" - komentuje dziennik.

Reuters: "Polski złoty spadł w poniedziałek o 0,6 proc. wobec euro po tym jak opublikowano nagranie rozmów prezesa NBP z szefem MSW". Według źródeł agencji zbliżonych do polskiego rządu jest bardzo mało prawdopodobne, żeby Belka zrezygnował ze stanowiska szefa banku centralnego.

"Handelsblatt": "W partii Tuska mówi się, że konsekwencją afery mogłyby być zmiany w rządzie. Sama dyskusja stawia Belkę i Sienkiewicza w bardzo złym świetle. A z kręgu NBP słychać głosy, że kilkoma nieprzemyślanymi uwagami Belka naraził nieskazitelną dotąd reputację banku" - pisze o aferze podsłuchowej niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane