• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zagraniczne fundusze ściągają do Polski

Zagraniczne fundusze ściągają do Polski
Foto: TVN24 Foto: Zagraniczne fundusze na potęgę inwestują w Polsce

Zagraniczne fundusze private equity chcą inwestować w Polsce. Mają do wydania miliardy euro. Kolejne z nich otwierają biura nad Wisłą lub zatrudniają Polaków - pisze "Rzeczpospolita".

Fundusze private equity inwestują w Polsce coraz więcej. W 2006 r. ich transakcje przekroczyły 300 mln euro i były trzykrotnie wyższe niż rok wcześniej – wynika z nowego raportu European Private Equity and Venture Capital Association. A będą rosły dalej. Do Polski wchodzi bowiem coraz więcej funduszy, które szukają okazji do zakupów udziałów w spółkach, lub nawet przejmowania ich.

– Wśród funduszy private equity w Londynie i innych centrach finansowych zainteresowanie Polską i regionem Europy Środkowej i Wschodniej jest coraz większe – mówi Aleksander Ferenc z funduszu Intermediate Capital Group.

W ostatnich miesiącach z dużym rozgłosem otworzyły biura Warszawie fundusz Carlyle, jeden z światowych liderów w branży, i Bridgepoint, znaczący gracz na europejskim rynku. W przyszłym roku w Warszawie chce otworzyć biuro fundusz EQT, bardzo aktywny głównie w Północnej Europie. O większym zaangażowaniu w Polsce myśli czesko - słowacka Penta, która w tym roku kupiła za ponad 500 mln zł sieć handlową Żabka.

Inne fundusze z mniejszym rozgłosem rekrutują Polaków, którzy mają szukać w Polsce i innych krajach regionu firm do przejęcia. Tak uczynił bardzo duży światowy gracz 3i, który niedawno zatrudnił doświadczonego bankiera z Rotshilda Andrzeja Szostaka. Również znany w Europie Warburg Pincus od kilku miesięcy ma w swoim składzie Polaka, a jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, poszukiwania w naszym kraju prowadzi fundusz Montagu, założony przez osoby z brytyjskiego banku HSBC.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane