• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Zagranica zainwestuje w Polsce 1,3 mld euro

Zagranica zainwestuje w Polsce 1,3 mld euro
Foto: TVN24 Foto: Inwestycje mają być z roku na rok większe

1,3 miliarda euro - tyle środków z zagranicy ma zostać w najbliższych latach zainwestowane w Polsce. To efekt umów podpisanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- W ubiegłym roku Agencja "zamknęła" 57 projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie 18 tys. miejsc pracy - podkreślił prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski. To o 14 projektów więcej niż w 2006 r.

Jak wynika z wyliczeń Wojciechowskiego, inwestycje te stanowią 2-3 proc. polskiego PKB.

USA - 387 mln euro

Japonia - 280 mln euro

Wlk. Brytania - 77 mln euro

inwestorzy

Największym zagranicznym inwestorem w Polsce są Stany Zjednoczone. W 2007 roku Amerykanie zainwestowali w Polsce 387 mln euro. Rok wcześniej najwięcej inwestowali u nas Japończycy, jednak w 2007 roku z 280 mln euro uplasowali się na drugiej pozycji. Trzecią pozycję zajmuje Wielka Brytania. Firmy z Wysp w ubiegłym roku zainwestowały w Polsce 77 mln euro. Agencja odnotowuje jednak coraz większe zainteresowanie za strony inwestorów z krajów azjatyckich, głównie z Chin i z Indii.

Najwięcej inwestycji na Mazowszu i Śląsku
Według Wojciechowskiego, najwięcej inwestycji jest w branży elektronicznej, motoryzacyjnej oraz w tzw. centrach usług wspólnych, tj. np. usług księgowych lub informatycznych.

Najwięcej płynących z zagranicy środków lokowanych jest w woj. mazowieckim i dolnośląskim. W czołówce plasuje się również woj. łódzkie. Mniej atrakcyjna dla inwestorów okazuje się ściana wschodnia. Szef PAIiIZ zapewnił, że Agencja pracuje nad programem promocji województw leżących w tej części kraju.

Większość projektów została zrealizowana w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych. To potwierdza, że jest to najlepsza zachęta inwestycyjna

paiiiz

- Większość projektów została zrealizowana w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych. To potwierdza, że jest to najlepsza zachęta inwestycyjna - twierdzi prezes Agencji. Jego zdaniem strefy są dobrze przygotowane, przede wszystkim ze względu grunty i dobrą obsługa inwestorów. - Najlepiej przygotowane są strefy: katowicka, łódzka, pomorska, wałbrzyska - zaznaczył Wojciechowski.

Lepsza infrastruktura, mniej biurokracji
Choć inwestycji jest dużo, wiceminister finansów Stanisław Gomułka chciałby, aby było ich jeszcze więcej. - Moim życzeniem byłoby zwiększenie inwestycji zagranicznych w naszym kraju do poziomu 5-6 proc. PKB. Osiągnięcie takiego poziomu będzie jednak możliwe dopiero za kilka lat - stwierdził Gomułka. Ponadto wyraził przekonanie, że wzrostowi inwestycji będzie sprzyjało przejście Polski na euro. Dodał, że zwiększeniu zainteresowania zagranicznych inwestorów naszym krajem przysłuży się poprawienie infrastruktury i zmniejszenie biurokracji.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane