• rozwiń
  • WIG20 2199.80 -0.81%
  • WIG30 2500.26 -0.79%
  • WIG 58058.17 -0.80%
  • sWIG80 11580.09 -0.14%
  • mWIG40 3783.03 -0.99%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:14

Dostosuj

Zadzwoń pod 112, ratownicy cię namierzą

Zadzwoń pod 112, ratownicy cię namierzą
Foto: TVN24 Foto: Zadzwoń pod 112, ratownicy cię namierzą

Jeszcze przed wakacjami system ratownictwa oparty na alarmowym numerze telefonu 112 zostanie wyposażony w funkcję namierzania osoby dzwoniącej - pisze "Polska". Na razie wicepremier Grzegorz Schetyna wraz z komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding uruchomili wspólnie w piątek stronę internetową www.112.gov.pl.

Będzie można się z niej dowiedzieć m.in., w jakich sytuacjach korzystać z numeru alarmowego i jak zrobić to za granicą. Strona będzie działać w trzech językach - po polsku, angielsku i francusku.

W piątek podczas briefingu Schetyna zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby rozwiązać problemy związane z działaniem numeru 112. Według MSWiA, alarmowy numer 112 będzie w pełni sprawny na przełomie maja i czerwca. Dotychczas najwięcej problemów stwarza system, którego zadaniem jest automatyczne lokalizowanie wzywającego pomoc.

Zadzwoń pod 112, to cię namierzą

112 to specjalny numer, dzięki któremu można porozumieć się ze wszystkimi służbami ratowniczymi: strażą pożarną, policją, pogotowiem ratunkowym itd.

112

Tymczasem dziennik "Polska" napisał, że jeszcze przed wakacjami system ratownictwa oparty na alarmowym numerze telefonu 112 zostanie wyposażony w funkcję namierzania osoby dzwoniącej. Dzięki temu pomoc dotrze do potrzebujących, nawet jeśli nie potrafią podać swojego położenia, a jak dowodzi praktyka w takiej sytuacji jest nawet połowa osób wzywających pomocy.

Co prawda system lokalizacji nie będzie działał tak dokładnie jak np. nawigacja GPS, jednak nawet na obszarach, które są najsłabiej pokryte komórkowymi masztami (np. w górach), pozwoli znacznie skrócić czas dotarcia do osób poszkodowanych czy zagrożonych. Pozycja dzwoniącego będzie określana na podstawie siły i kierunku sygnału telefonu komórkowego.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane