• rozwiń

Zadłużony spadek? Paweł Blajer mówi co zrobić 

Jakie prawa ma pacjent? Wyjaśnia Paweł Blajer Odtwórz: Jakie prawa ma pacjent? Wyjaśnia Paweł Blajer
Jakie prawa ma pacjent? Wyjaśnia Paweł Blajer "Źródło: TVN24 BiS"

Jak odziedziczyć rodzinne pamiątki w sytuacji, gdy przyjęcie spadku grozi odziedziczeniem długów? W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem wyjaśnił, jak rozwikłać tę prawną zagadkę.

Zgodnie z polskim prawem zawartym w Kodeksie cywilnym w skład spadku wchodzą nie tylko dobra majątkowe, które możemy odziedziczyć, ale także długi, które - jeśli nie zrzekniemy się prawa do spadku - trzeba będzie spłacić.

Co zrobić?

Przed utratą majątku i np. rodzinnych pamiątek możemy zabezpieczyć się jeszcze za życia osoby, po której możemy otrzymać spadek.

- Za życia można zrobić umowę darowizny i przekazać konkretne rzeczy swoim bliskim. Jeśli będą to osoby z najbliższego kręgu rodziny, to będzie to czynność zwolniona z podatku - mówi Anna Szmigiera-Wyrzykowska, notariusz i dodaje, że ważna jest jednak wartość przekazywanego przedmiotu.

- Jeśli długi są duże to wierzyciele mogą poddać w wątpliwość zawartą umowę darowizny, bo sami są w tej sytuacji pokrzywdzeni - ostrzega Szmigiera-Wyrzykowska.

Jeżeli przyjmiemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, żeby uchronić się przed spłatą ewentualnych długów, to wówczas musimy oświadczyć, że otrzymaliśmy np. pamiątkowy zegarek, który jest dla nas ważny ze względów rodzinnych.

- Aby uniknąć kłopotów warto jeszcze za życia osoby, od której otrzymamy spadek notarialnie ustalić własność, aby później nie stracić cennych dla nas pamiątek - twierdzi notariusz.

Po śmierci

Szmigiera-Wyrzykowska tłumaczy, że nawet zapis rodzinnych pamiątek w testamencie nie daje nam pewności, że po otrzymaniu spadku cenne dla nas przedmioty ze względów sentymentalnych trafią w nasze ręce. - Testament nic nie zmieni, bo spadkobierca ustawowy i testamentowy odpowiadają za długi. Dziedziczą wszelkie prawa, a więc także pozostawione przez zmarłego długi - mówi notariusz.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane