• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Żądajcie tańszego roamingu już teraz!

Wywierajcie presją na operatorów, by zmniejszyli stawki za roaming już w ten weekend - zaapelowała Komisja Europejska na kilka dni przed wejściem w życie rozporządzenia harmonizującego ceny roamingu w UE.

Ministrowie krajów UE ostatecznie przyjęli dziś rozporządzenie przewidujące następujące pułapy cen detalicznych zwanych eurotaryfą. Stawka za minutę ma wynosić 49 eurocentów netto dla połączeń wychodzących (ok. 2 zł) i 24 eurocentów netto za rozmowy odebrane (ok 1 zł). W środę zostanie ono uroczyście podpisane przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. W piątek rozporządzenie ukaże się Dzienniku Urzędowym UE, a w sobotę zacznie obowiązywać.

- Europejczycy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Mam nadzieję, że położy to kres nadmiernym opłatom za roaming i że operatorzy zrozumieją teraz możliwości działania, jakie posiada UE - powiedziała unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding, wielka orędowniczka niskich cen za roaming. To ona niespełna rok temu przedstawiła projekt rozporządzenia obniżającego ceny roamingu.

Choć daje ono operatorom miesiąc na przedstawienie klientom nowej oferty roamingowej opartej na eurotaryfie, Komisja Europejska zachęca, by już w ten weekend domagać się obniżenia cen na podstawie rozporządzenia, które ma moc bezpośrednio obowiązującą we wszystkich 27 krajach UE. - Aktywna postawa konsumentów przyspieszy proces obniżania cen. Presja mediów i konsumentów na operatorów jest tutaj bardzo potrzebna. Widzimy, że to działa - podkreśla ekspert z Komisji Europejskiej Peter Rodford.

Jego zdaniem, wielu operatorów już zareagowało na przyjęcie rozporządzenia i zaproponowało swoim klientom, nowe, bardziej korzystne od dotychczasowych stawki za roaming. Niektórzy zeszli nawet do poziomu eurotaryfy. - Mamy jednak świadomość, że inni pewnie będą starali się maksymalnie wykorzystać opisane w rozporządzeniu terminy, by opóźnić obniżkę stawek - przyznał Rodford.

Po otrzymaniu od swojego operatora nowej, dostosowanej do rozporządzenia oferty roamingowej, konsumenci będą mieli dwa miesiące na decyzję, czy chcą z niej skorzystać - jeśli tak, to zostaną przełączeni w ciągu miesiąca. Im szybciej zareagują, tym wcześniej skorzystają z obniżki.

Brak decyzji ze strony konsumentów będzie oznaczał automatyczne przejście na eurotaryfę dopiero od 30 września. Nie dotyczy to jednak abonentów korzystających ze specjalnych promocyjnych taryf roamingu, którzy - jeśli nie zadecydują inaczej - zachowają je bez zmian.

Komisja Europejska obliczyła, że eurotaryfa oznacza redukcję ceny o około 70 proc. w stosunku do przeciętnych stawek obowiązujących obecnie. W kolejnych latach obowiązywania rozporządzenia stawki eurotaryfy mają być stopniowo obniżane. W 2008 roku do 46 eurocentów za połączenia wychodzące i 22 za odebrane, a w 2009 roku - odpowiednio 43 i 19 eurocentów.

Po trzech latach rozporządzenie wygaśnie, chyba że Komisja Europejska uzna, że ceny wciąż wymagają regulacji. KE ma też obserwować rynek pod kątem ewentualnego uregulowania cen wiadomości SMS, MMS i przesyłania danych, nieobjętych obecnym rozporządzeniem.

- Moje przesłanie do operatorów jest następujące: zadziałajcie natychmiast i obniżcie ceny za SMS-y i transfer danych w roamingu, gdyż w przeciwnym wypadku będziemy musieli szybko zainterweniować również w tej dziedzinie! - oświadczyła w poniedziałek komisarz Reding.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane