• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zaczynamy rozmawiać o euro

Zaczynamy rozmawiać o euro

Rząd zacznie rozmawiać z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie wejścia Polski do mechanizmu kursowego ERM2 prawdopodobnie na początku lutego - oznajmił w czwartek wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dwuletni okres przebywania w ERM2 poprzedzi przyjęcie euro w Polsce, co rząd planuje na 1 stycznia 2012 r.

- To musi być wspólne działanie z Narodowym Bankiem Polskim. Wszystko musi odbyć się zgodnie z harmonogramem. Na początku lutego mogą rozpocząć się rozmowy z Komisją i Europejskim Bankiem Centralnym - powiedział Kotecki.

- Pewne działania na polu krajowym zostały podjęte, jednak nie rozmowy z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym - dodał wiceminister.

w wyniku negocjacji ma zostać ustalony kurs parytetowy złotego do euro. Gdy Polska wejdzie do ERM2, kurs rynkowy nie może się wahać o więcej niż 15 proc. w dół lub w górę od ustalonego. Narodowy Bank Polski będzie zobowiązany interweniować w obronie kursu, gdyby okazało się to konieczne.

O kursie jeszcze nie mówimy

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w czwartek dziennikarzom, że Polska jest jeszcze daleko od rozmów o kursie podczas wstępowania do mechanizmu ERM2.

- Musimy pamiętać, że przystąpienie do ERM2 wymaga zgody obu stron. Kurs musi być określony przez obie strony i jesteśmy dość daleko od negocjacji o kursie - powiedział Rostowski.

- Bieżące notowania złotego nie są zasadniczą kwestią w tej sprawie - dodał.

Zgodnie z mapą drogową przyjętą pod koniec października na I połowę 2009 roku zaplanowano negocjacje z instytucjami UE ws. włączenia złotego do ERM2.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane