• rozwiń

Temat: Ukraina

Zaczynaliśmy z podobnego poziomu. Dziś Polska jest czterokrotnie bogatsza od Ukrainy

Ukraińska gospodarka jest w kryzysie Odtwórz: Ukraińska gospodarka jest w kryzysie
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie to 1172,55 zł (w Polsce w grudniu 4221,50 zł) | Video: Ukraińska gospodarka jest w kryzysie

Kwestie polityczne to tylko część powodów, do których Ukraińcy protestują na ulicach. Jednym z głównych powodów są kwestie ekonomiczne, bo ludzie chcą po prostu lepiej żyć. Dziś Polska jest czterokrotnie bogatsza od wschodniego sąsiada, a nasze kraje w 1989 roku zaczynały z podobnych poziomów.

Przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie to 1172,55 zł (w Polsce w grudniu 4221,50 zł), bezrobocie jest mniejsze niż w Polsce - wynosi 7,6 proc., ale już wzrost PKB pokazuje ogromną różnicę. W trzecim kwartale 2013 na Ukrainie było to -1,3 proc., podczas w Polsce w tym czasie 1,9 proc. rok do roku. Ukraiński

stosunek długu do PKB za cały 2012 rok wyniósł 35, 89 proc.

Problem podstawowy

Podstawowym problemem ukraińskiej gospodarki jest jednak energochłonność. Oficjalne dane pokazują, że Ukraina zużywa od trzech do pięciu razy więcej energii, niż w krajach Europy środkowo-wschodniej, dla wytworzenia jednostki PKB.

Porównując gospodarkę Polski i Ukrainy od 1989 roku (PKB na osobę) widać, że zaczynaliśmy na tym samym poziomie, jednak potem nasze gospodarcze drogi się rozchodziły. Ukraina od lat stoi w miejscu, głównie z powodu braku reform potrzebnych do rozruszania gospodarki. Dziś Polska jest czterokrotnie bogatsza niż Ukraina.

WIĘCEJ O BIEŻĄCYCH WYDARZENIACH NA UKRAINIE

ZOBACZ, KTÓRE REGIONY UKRAINY ZOSTAŁY OBJĘTE PROTESTAMI

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane