• rozwiń

Zachorujesz, stracisz urlop

Zachorujesz, stracisz urlop
Foto: TVN24 Foto: Jeśli zachorujesz, stracisz urlop - takich zmian chce Bruksela

Pracownicy na zwolnieniach lekarskich i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. Taki pomysł ma Bruksela - pisze "Rzeczpospolita". Pracodawcy już przyklasnęli temu rozwiązaniu. Związkowcy zapowiadają, że będą protestować.

- Najwyższy czas zmienić przepisy tak, by pracownik, który przez pół roku był na zwolnieniu lekarskim, tracił połowę przysługującego mu urlopu - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. I dodaje, że to samo powinno dotyczyć kobiet, które w związku z ciążą coraz częściej przechodzą na wielomiesięczne zwolnienie lekarskie, później na urlop macierzyński, a wreszcie na skumulowany wypoczynkowy.

I wszystko wskazuje, że zmiany, które postulują przedsiębiorcy wkrótce nastąpią. Przewidują je rozesłane do związków zawodowych i pracodawców w całej Unii Europejskiej założenia do nowelizacji dyrektywy o czasie pracy. Ostateczne propozycje zmian Komisja Europejska ma przygotować jeszcze przed wakacjami.

"Rzeczpospolita" przypomina, że mogłoby to oznaczać, że w Polsce każdy z ponad 5 mln pracowników, którzy corocznie korzystają ze zwolnień lekarskich, straci nawet po dwa dni wolnego za każdy miesiąc spędzony na chorobowym.

"Chcą tylko zwiększyć zyski"

Pomysł Brukseli nie podoba się związkowcom. – Taka zmiana ma na celu jedynie zwiększenie zysków przedsiębiorców – twierdzi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ. I dodaje: - Będziemy się jej sprzeciwiać wszystkimi sposobami.

mac/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane