• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Zachorowałeś na urlopie? Paweł Blajer wyjaśnił, co z resztą wakacji

Gdy zachorujemy na urlopie powinniśmy, jak najszybciej zawiadomić o tym naszego pracodawcę Odtwórz: Gdy zachorujemy na urlopie powinniśmy, jak najszybciej zawiadomić o tym naszego pracodawcę
Foto: tvn24, sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Gdy zachorujemy na urlopie powinniśmy, jak najszybciej zawiadomić o tym naszego pracodawcę | Video: Gdy zachorujemy na urlopie powinniśmy, jak najszybciej zawiadomić o tym naszego pracodawcę

Co dzieje się w sytuacji, gdy podczas urlopu wypoczynkowego dopada nas choroba? Czy to czas bezpowrotnie stracony, czy może jednak możemy ten urlop wykorzystać w innym terminie? Odpowiedzi na te pytania udzielił Paweł Blajer i jego gość w programie "Biznes dla Ludzi".

Mecenas Monika Drab-Grotowska uważa, że pracownikowi, który zachorował w czasie urlopu nie przysługują dodatkowe dni wolne. - Choroba podczas urlopu wypoczynkowego przerwie ten urlop, ale pracownik nie może samodzielnie decydować o tym, że po zakończeniu choroby będzie dalej kontynuował okres wypoczynku - uważa Monika Drab-Grotowska, partner w Kancelarii Drab-Grabowska, Juszczyńska, Achler.

Co zrobić?

Co, jeśli mając dwutygodniowy urlop zachorowaliśmy na trzy tygodnie? - Powinniśmy poinformować pracodawcę, że jesteśmy na zwolnieniu lekarskim i dostarczyć mu to zwolnienie, nawet, gdy przebywamy zagranicą, bo honorowane są także zwolnienia od zagranicznych lekarzy - mówi Drab-Grotowska i dodaje, że wtedy przedłuży się pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim.

- Natomiast ciąg dalszy urlopu wypoczynkowego w jakiejkolwiek części będzie mógł być wykorzystywany dopiero, gdy pracownik ustali ten termin z pracodawcą. Pracodawca musi wyrazić zgodę na to, że pracownik w danym terminie, po zakończeniu choroby, będzie kontynuował urlop wypoczynkowy - tłumaczy Drab-Grotowska.

Jeżeli choroba trwa dłużej niż urlop, to dni wolne, które należą się pracownikowi nie przepadają. - Pracodawca ma obowiązek udzielić tego niewykorzystanego urlopu do 30 września następnego roku - dodaje mecenas.

Należy pamiętać, że nasz szef nie musi się zgodzić na zaproponowany przez nas termin odebrania niewykorzystanych dni wolnych. - Pracodawca musi mieć na uwadze dobro zakładu pracy. Taka nieplanowana nieobecność mogła zaburzyć pracę przedsiębiorstwa, więc pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio wcześniejszym zwolnieniu lekarskim - twierdzi Drab-Grotowska.

Ważny jest czas

W jaki sposób powinnyśmy zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? - Każdy skuteczny sposób jest dobry. Możemy to zrobić osobiście, wysłać pocztą, czy poprosić o dostarczenie dokumentu przez inną osobę - wylicza mecenas i dodaje, że pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o tym, że jest na zwolnieniu lekarskim. - Musimy to zrobić nie później niż w ciągu dwóch dni. Natomiast samo zaświadczenie lekarskie możemy dostarczyć w ciągu siedmiu dni - poucza Drab-Grotowska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane