• rozwiń

Zachód karze Moskwę, więc rosyjskie banki szukają kapitału na Wschodzie

Zachód karze Moskwę, więc rosyjskie banki szukają kapitału na Wschodzie
Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ Danis Slukin Foto: 13 września Unia Europejska i USA zaostrzyły sankcje wobec Rosji, które obejmują m.in. sektor bankowy

Oprócz Chin, Singapuru i innych azjatyckich rynków, rosyjskie banki mogą pozyskać kapitał z Azerbejdżanu i Kazachstanu - powiedział w sobotę szef rosyjskiego banku VTB Andriej Kostin w rozmowie z agencją ITAR-TASS.

- Rosyjskie organizacje finansowe rozpoczęły współpracę ze Wschodem znacznie później niż z Zachodem. Na rynkach wschodnich powinniśmy rozwijać biznes i stosunki partnerskie. Są takie kraje jak Azerbejdżan i Kazachstan, gdzie moglibyśmy pracować i, gdzie dostępne są środki finansowe - powiedział Kostin podczas międzynarodowego forum inwestycyjnego w Soczi.

Sukces poparty wysiłkiem

Kostin ocenił, że rosyjskie banki, w tym VTB, mają doświadczenie i plany przyciągnięcia aktywów z rynków wschodnich i azjatyckich.

- Przyciągnęliśmy fundusze z Kataru i Chin. I to jest pozytywne doświadczenie. Ale powinniśmy zdać sobie sprawę, że nasi odpowiednicy ze Wschodu oraz instytucje finansowe są ostrożni w tej kwestii, ponieważ mogą być przedmiotem sankcji ze strony USA. Wierzę jednak, że możemy osiągnąć tutaj sukces finansowy, choć będzie to wymagać pewnych wysiłków - zaznaczył Kostin.

13 września Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Rosji. Restrykcje obejmują m.in. rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje. Tego samego dnia nowe sankcje wobec Moskwy ogłosiły Stany Zjednoczone. Restrykcje finansowe obejmują m.in. Sbierbank, największą rosyjską instytucję finansową.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane