• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Zachód dogonimy za kilka lat. Co z euro? Schetyna: określanie daty przedwczesne

Według szefa MSZ Grzegorza Schetyny, określenie daty przyjęcia euro jest przedwczesne Odtwórz: Według szefa MSZ Grzegorza Schetyny, określenie daty przyjęcia euro jest przedwczesne
Foto: PAP/shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna chce, by w 2020 roku polski PKB na jednego mieszkańca osiągnął 75 proc. średniej unijnej | Video: Według szefa MSZ Grzegorza Schetyny, określenie daty przyjęcia euro jest przedwczesne

Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne - ocenił szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.

W czwartkowym wystąpieniu Schetyna ocenił, że "z perspektywy 10 lat obecności w UE widać wyraźnie, że Polska umiejętnie skorzystała z dostępu do pięciusetmilionowego rynku i europejskich funduszy". "Żaden nowoprzyjęty kraj nie skorzystał na wejściu tak jak my" - uważa szef polskiej dyplomacji.

"Od ponad dwóch dekad nie zanotowaliśmy recesji

Zwrócił jednocześnie uwagę, że od 2004 roku nasz PKB wzrósł niemal o połowę i "jako jedyne państwo w Europie od ponad dwóch dekad nie zanotowaliśmy recesji".

- Wraz z przystąpieniem do UE zmniejszyło się ryzyko inwestycyjne. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych przekroczył 130 miliardów euro. Dzięki tym środkom oraz funduszom strukturalnym powstało w Polsce prawie pół miliona miejsc pracy. Dzięki Unii polscy studenci i naukowcy są coraz lepiej przygotowani do konkurencji globalnej – ponad 170 tysięcy z nich miało okazję uczyć się lub szkolić w ramach unijnego programu Erasmus - podkreślił minister spraw zagranicznych.

- Choć na co dzień nie dostrzegamy niektórych procesów, z perspektywy ostatnich 10 lat wyraźnie widać, że nastąpiło znaczne zmniejszenie obszarów ubóstwa. W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba Polaków zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zmalała o 7 milionów - dodał.

Określenie przyjęcia euro jest przedwczesne

Schetyna przekonywał, że Polska "jako lider przemian w Europie Środkowej i kraj o znaczącym potencjale gospodarczym zasługuje na to, by jej głos w sprawach dalszej reformy Unii Gospodarczej i Walutowej był traktowany tak samo, jak głos członków strefy euro".

Jak zaznaczył minister, decyzję o przystąpieniu do strefy euro Polska podjęła już 10 lat temu i nie rezygnuje z niej. Zapewnił, że nasz kraj przygotowuje się do spełnienia kryteriów" przyjęcia wspólnej waluty, ale - w ocenie Schetyny - "określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne". - Musimy najpierw dokończyć reformowanie własnej gospodarki i upewnić się, że Unia Gospodarcza i Walutowa jest stabilna i bezpieczna - dodał. dodał.

Musimy najpierw dokończyć reformowanie własnej gospodarki i upewnić się, że Unia Gospodarcza i Walutowa jest stabilna i bezpieczna

Grzegorz Schetyna

Chcemy, żeby w 2020 roku polski PKB na jednego mieszkańca osiągnął 75 proc. średniej unijnej - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w czwartek w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.

PKB na poziomie 75 proc. średniej unijnej

- W 2014 rozpoczęliśmy nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. Polska, której zagwarantowano w ciągu siedmiu najbliższych lat blisko 120 miliardów euro, będzie jej największym beneficjentem. Do 2020 roku ze środków europejskich mamy zapewnione współfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych, znaczące sumy przeznaczymy na pobudzanie wzrostu gospodarczego i podniesienie innowacyjności polskich firm - powiedział Schetyna.

Jak dodał, obecna perspektywa finansowa pozwoli nam zrealizować kolejne projekty modernizacyjne i podnieść poziom życia Polaków. - Wymiernym tego wskaźnikiem będzie rosnący polski PKB na jednego mieszkańca. Chcemy, by w 2020 r. osiągnął on 75 procent średniej unijnej - zaznaczył.

Pozycja mocna, lecz nie odpowiadającą ambicjom

- Nie możemy sobie pozwolić na to, by w momencie, gdy przestaną napływać środki europejskie, rozwój Polski uległ spowolnieniu. Przygotowania do perspektywy po roku 2020 musimy rozpocząć już dzisiaj. Mamy na to pomysł (...) to więcej Polski w świecie, przede wszystkim poza Europą - powiedział szef MSZ.

Zdaniem Schetyny, potencjał rozwojowy Polski kryje się we współpracy ekonomicznej z zagranicą. - Dzisiaj pod względem integracji gospodarczej z resztą świata zajmujemy pozycję mocną, lecz nie odpowiadającą naszym ambicjom. Zdecydowane zwiększenie współpracy gospodarczej z partnerami zagranicznymi uznaję za priorytet polskiej polityki zagranicznej - zadeklarował.

Jak dodał, polskie placówki dyplomatyczne mają przede wszystkim wspierać naszych przedsiębiorców aktywnych na światowych rynkach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane