• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Zabrakło Porsche i Rolls-Royce'a

Mitsubishi, Suzuki, Nissan a nawet Porsche i Rolls-Royce to marki, których na tegorocznych wielkich targach motoryzacyjnych w Detroit zabrakło. Wielu producentów z powodu kryzysu wycofało się z targów w amerykańskiej stolicy branży motoryzacyjnej argumentując, że nie mają nic nowego do pokazania.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TARGÓW

Producenci aut, zwłaszcza Wielka Trójka z Detroit - czyli General Motors, Chrysler i Ford stoją nad krawędzią, bo wyschło źródło, z którego czerpali większość dochodów.

Niedawny boom w nieruchomościach sprawił, że Amerykanie zyskali jeszcze jeden sposób na kupno nowego auta - pieniądze pożyczano pod zastaw domów. Teraz, gdy ceny nieruchomości znacznie spadły - to już przeszłość. Ucierpiały na tym m.in. samochodowe banki - takie jak należący do General Motors GMAC.

Premier będzie ponad 50

Mimo kryzysu nastrojów w Detroit nie zabraknie samochodowych premier. Według organizatorów ma być ich nawet ponad 50 (dotyczy debiutów światowych oraz tych na rynku północnoamerykańskim).

Amerykańscy dealerzy Nissana ze stanu Michigan skrzyknęli się i postanowili na własną rękę reprezentować firmę na targach ze względów prestiżowych - pisze "Polska-The Times". Pod koniec grudnia dotarło do nich jednak pismo z centrali: "Prosimy o uszanowanie naszej decyzji" - napisali szefowie japońskiego koncernu.

Choć kryzys na dobre uderzył w USA dopiero w drugiej połowie ub. roku, to jego skutki dla branży są opłakane. W 2008 r. sprzedano w USA nieco ponad 13 mln aut, a to najgorszy wynik od 1992 r.

Szacuje się, że w roku bieżącym koncerny zanotują spadek sprzedaży średnio o 1/4.

jaś//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane