• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zablokowali giełdę, bo nie chcą płacić za kryzys

Kolejne protesty w Grecji. We wtorek 150 związkowców zablokowało wejście na giełdę papierów wartościowych w Atenach. Protestujący chcieli w ten sposób wyrazić sprzeciw między innymi wobec rządowych planów oszczędnościowych. - Oznaczają one, iż to zwykli ludzie będą płacić za kryzys, choć to nie oni go spowodowali - mówią związkowcy.

Okupacja wejścia do budynku giełdy przebiega dość spokojnie. Policja nie interweniowała, a na giełdzie prowadzony jest zwykły handel online.

Grecja zalana przez długi

Blokadę zorganizowano w przededniu strajku generalnego sektora publicznego przeciwko przedsięwzięciom oszczędnościowym rządu, które - w przekonaniu związków zawodowych - "grożą erupcją bezrobocia". Wśród haseł protestujących padają gorzkie słowa wobec dużych firm, które powinny według nich zapłacić za kryzys - tymczasem koszty kryzysu ponoszą w ich mniemaniu ubodzy Grecy.

- Ludzie muszą sobie zdać sprawę, że Grecja jest wykorzystywana jak piłka pingpongowa w międzynarodowej grze spekulantów i interesów geopolitycznych, biorących na cel euro. Ale potrzeby ludzi są o wiele ważniejsze niż potrzeby rynków - mówił przywódca największego greckiego związku GSEE Jannis Panagopulos.

Grecki rząd przyciśnięty przez Komisję Europejską opracował plan naprawy finansów publicznych, który ma zmniejszyć deficyt budżetowy z 12,7 proc. PKB w zeszłym roku do poniżej 3 proc. w 2012 roku. Do tej pory wprowadził m.in. zamrożenie płac w sektorze publicznym, podwyższa podatki i ogranicza wydatki budżetowe.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane