• rozwiń

Zabawy z żywnością czyli "Bio-hazard"

Zabawy z żywnością czyli "Bio-hazard"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Polacy są nieufni wobec żywności modyfikowanej genetycznie

Z roku na rok na świecie pojawia się coraz więcej pól obsianych genetycznie modyfikowaną żywnością. W 2007 roku łączna liczba tych upraw wyniosła 114 milionów hektarów. To 6 razy więcej niż liczba hektarów ziemi uprawnej w Polsce. W Polsce uprawa GMO wynosi zaledwie 50 tysięcy hektarów. Czy to powinno cieszyć czy niepokoić?

Zdecydowanie najwięcej genetycznie modyfikowanej żywności produkują Stany Zjednoczone. W USA znajduje się prawie połowa światowych upraw GMO. Dużo upraw żywności modyfikowanej znajduje się także w Argentynie, Brazylii i Kanadzie.

Zalety:

- odporność upraw na choroby i szkodniki

- lepsze wartości odżywcze upraw

- ładny wygląd, lepszy smak roślin

- możliwość dłuższego przechowywania żywności

Wady:

- mogą powodować alergie

- mogą "genetycznie zanieczyścić środowisko"

- mogą powstać agresywne zmutowane chwasty

- mogą się krzyżować z naturalnymi odmianami

ZALETY i WADY GENETYCZNIE MODYFIKOWANEJ ŻYWNOŚCI

Co to jest?

- Roślina modyfikowana genetycznie to taka, do której wprowadzono dodatkowe geny, lub usunięto z niej jakieś geny, w różnych celach - tłumaczy TVN CNBC Biznes prof. Ewa Bartnik z zakładu genetyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Możemy na przykład chcieć, żeby rośliny oryginalne były odporne na pewne czynniki - na mróz, na szkodniki; nasz cel może też polegać na ulepszaniu w jakiś sposób jakości tej żywności, a dokładniej tych produktów, które się robi z roślin modyfikowanych. Żywność może zawierać dodatkowe składniki, typu aminokwasy, których nie ma w roślinach, czy jakieś witaminy. Ogólnie celem modyfikacji może być poprawa hodowli, albo poprawa jakości pokarmu - informuje profesor.

KRAJE Z NAJWIĘKSZĄ UPRAWĄ GMO

USA 57,1 mln hektarów

ARGENTYNA 19,1 mln hektarów

BRAZYLIA 15 mln hektarów

KANADA 7 mln hektarów

POLSKA 0,05 mln hektarów

KRAJE Z NAJWIĘKSZĄ UPRAWĄ GMO

Wady i zalety mutacji

Żywność genetycznie modyfikowana jest bardziej odporna na choroby i działalność szkodników - dzięki temu przy jej uprawie nie trzeba używać dużej ilości nawozów i środków ochrony roślin.

Rośliny takie mają lepsze wartość odżywcze, mogą lepiej smakować i lepiej wyglądać. Można ją także dłużej przechowywać.

Wadą tego typu żywności jest to, że może ona powodować alergie. Rośliny modyfikowane genetycznie mogą także wypierać z ekosystemu rośliny, które nie zostały ulepszone genetycznie. Zdaniem przeciwników GMO mogą także krzyżować się z naturalnymi odmianami, a to z kolei może doprowadzić do pojawienia się zmutowanych chwastów

CO POLACY MYŚLĄ O GMO?

PRZECIWNICY 62%

ZWOLENNICY 20%

NIEZDECYDOWANI 18%

CO MIESZKACY UE MYŚLĄ O GMO?

PRZECIWNICY 58%

ZWOLENNICY 21%

NIEZDECYDOWANI 21%

CO POLACY MYŚLĄ O GMO?

Czy naprawdę tego chcemy?

Czy Polska może stać się krajem wolnym od organizmów genetycznie modyfikowanych, a także od żywności produkowanej z udziałem takich organizmów? Według badania przeprowadzonego przez Eurobarometr, zdecydowana większość, bo aż 62 procent Polaków jest przeciwna wprowadzaniu genetycznie modyfikowanej żywności. Tylko 20 procent z nas popiera GMO. Prawie co piąty pytany nie miał zdania na ten temat.

Polacy nie odstają w swej nieufności do GMO od całej Unii Europejskiej. Według Eurobarometru, 58 procent Europejczyków jest przeciwnych genetycznie modyfikowanej żywności, a 21 procent popiera ten sposób produkcji. Jednak można się spodziewać, że o sensowności upraw, jak zwykle, zadecyduje - lub już zadecydowała - ekonomia.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane