• rozwiń
  • WIG20 2174.96 -0.89%
  • WIG30 2467.84 -0.89%
  • WIG 57753.24 -0.47%
  • sWIG80 11624.39 -0.03%
  • mWIG40 3733.77 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:34

Dostosuj

Za zdrowie częściej płacimy ekstra

Za zdrowie częściej płacimy ekstra
Foto: SXC Foto: Coraz chętniej leczymy się prywatnie

Coraz chętniej płacimy za leczenie prywatne. Takie spółki zgarniają już jedną piątą wydatków Polaków na usługi zdrowotne - donosi "Rzeczpospolita". A dochody niepublicznych przychodni i szpitali rosną aż o 10 procent rocznie.

Cały rynek zdrowia, łącznie z wydatkami na leki i sprzęt medyczny, wart będzie w tym roku, jak się szacuje, około 60 mld zł. Jego część trafiająca do firm prywatnych rośnie – według ocen firmy PMR Publications – w tempie ok. 10 proc. rocznie. Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia wyda w tym roku na leczenie mniej niż rok wcześniej, co zaowocuje jeszcze dłuższymi kolejkami do specjalistów.

Najwięcej, bo 7 mld zł, Polacy wydają na wizyty w prywatnych gabinetach i niewielkich przychodniach. Sześć głównych spółek działających na rynku prywatnej opieki medycznej zwiększyło w 2009 r. swoje przychody o 16,6 proc. w porównaniu z 2008 r. Ich sprzedaż wyniosła niemal 1,34 mld zł.

Szpitale też prywatne

Właściciele prywatnych firm medycznych prześcigają się w inwestycjach: w sprzęt najnowszej generacji, technologiczne nowinki (jak porady udzielane przez internet, elektroniczne karty pacjentów, ekspresowa diagnostyka) oraz kompleksowość usług.

Przybywa jednak także firm, które inwestują w budowę własnych szpitali, bo w ten sposób mogą wygrywać z państwowymi placówkami wyścig o pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jako pierwszy uruchomił taką placówkę w Warszawie kosztem 40 mln euro Medicover. Firma ma w planach umowę z NFZ i kolejne pięć – sześć placówek w największych miastach Polski. W 2010 r. w Warszawie ruszy także szpital spółki Platinum Hospitals. Rok później – giełdowego Swissmedu.

kaw//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane