• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Za wyciek w Pekao dwa lata więzienia?

Za wyciek w Pekao dwa lata więzienia?
Foto: TVN24 Foto: Pekao pod lupą GIODO

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych skontroluje Pekao SA oraz firmę, której bank powierzył przetwarzanie danych. - Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że doszło stwierdzi złamanie prawa, sprawa trafi do prokuratury - zapowiedział w TVN CNBC Biznes Generalny Inspektor Michał Serzycki.

W piątek doszło do wycieku danych osobowych kandydatów starających się o prace w Pekao SA. Ich aplikacje były dostępne przez kilka minut na stronie internetowej banku. Kontrola, która ma wyjaśnić jak do tego doszło, ma potrwać kilka dni.
- Jeśli zostało złamane prawo, sprawa zostanie skierowana do prokuratury i to prokuratura będzie podejmowała decyzje czy i kofo postawić w stan oskarżenia. My po prostu skierujemy sprawę do prokuratury - powiedział w TVN CNBC Biznes Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki.

Bank odpowie za niesolidnego kooperanta?

- Kontrola zostanie przeprowadzona zarówno pod kątem zabezpieczenia danych, jak i prawidłowości umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie i zawierać dokładne warunki powierzenia przetwarzania danych - wyjaśniła rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Przypomniała, że nawet jeśli bank przekazał dane osobowe celem ich przetwarzania firmie zewnętrznej, to i tak administratorem danych pozostaje bank i na nim spoczywają wszystkie obowiązki wynikające z przetwarzania danych. - Odpowiedzialność karna za nieodpowiednie zabezpieczenie danych to kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat - dodała rzeczniczka.

mkg/pra

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane