• rozwiń

Za Wielkim Murem lekkie hamowanie

Za Wielkim Murem lekkie hamowanie
Foto: sxc.hu Foto: Chiny lekko zwolniły

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w trzecim kwartale 2011 roku o 9,1 proc., po wzroście trzy miesiące wcześniej o 9,5 proc. - poinformowało chińskie biuro statystyczne. Prognozy mówiły o wzroście na poziomie o 9,3 proc.

Wynik z trzeciego kwartału to najwolniejsze tempo wzrostu PKB w Chinach od 2009 roku. Ekonomiści zauważają jednak, że wzrost wciąż jest solidny.
- Po tych danych raczej nie można spodziewać się, aby bank centralny Chin chciał zmienić politykę monetarną - mówi David Thurtell. ekonomista Citigroup Inc. w Singapurze. Od ponad roku bank centralny Chin prowadził politykę podwyższania stóp procentowych próbując powstrzymać rosnącą inflację. Argumentem za zmianą kursu mogłoby być drastycznie spadające tempo wzrostu.

Również Dariusz Kowalczyk, ekonomista Credit Agricole CIB w Hongkongu uważa, że przy takim tempie rozwoju gospodarki Chiny będą nadal generować popyt na surowce i eksport.
– Nie spodziewam się mimo to, że Chiny uratują świat – dodał.

Wbrew prognozom analityka ceny miedzi i ropy na giełdach w Londynie i Nowym Jorku zaczęły spadać.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane