• rozwiń

Temat: OFE

Za tydzień będzie można wybierać między ZUS a OFE. Fitch: To bez wpływu na ocenę Polski

Wybór ZUS a OFE coraz bliżej. Fitch: Bez wpływu na ocenę Polski Odtwórz: Wybór ZUS a OFE coraz bliżej. Fitch: Bez wpływu na ocenę Polski
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Przyszli emeryci będzie musieli zdecydować, gdzie chcą oszczędzać na emeryturę | Video: Wybór ZUS a OFE coraz bliżej. Fitch: Bez wpływu na ocenę Polski

Ostatnie zmiany w systemie emerytalny i finansach publicznych w Polsce są neutralne dla ratingu tego kraju - stwierdza w najnowszym raporcie agencja ratingowa Fitch. Zgodnie ze zmianami w prawie, od kwietnia wszyscy mający oszczędności w OFE będą mogli zdecydować, gdzie chcą dalej oszczędzać - pozostać w OFE czy całkowicie przenieść się do ZUS.

Fitch podkreśla, że polityka finansowa Polski będzie nadal koncentrować się na konsolidacji fiskalnej i redukcji zadłużenia. Agencja szacuje, że przeniesienie aktywów z OFE do ZUS zmniejszyły zadłużenie sektora finansów publicznych o 7,5 proc.

Fitch ocenia ten krok jako neutralny, ponieważ zmniejszenie długu publicznego "kompensowane" jest przez wzrost długoterminowych zobowiązań emerytalnych państwa.

"Zmiany zostały zakwestionowane w Trybunale Konstytucyjnym, ale Fitch nie spodziewa się, aby doprowadziło to do poważnego odwrócenia procesu, w tym anulowania transferów" - pisze Reuters, podsumowując raport.

Czas na decyzję

Przyjęte przez Sejm i podpisane przez prezydenta (w trybie następczym odesłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego) zmiany w emeryturach przewidują m.in. przeniesienie części obligacyjnej środków z OFE do ZUS, dobrowolność wyboru między OFE i ZUS i niższe opłaty pobierane przez Fundusze. Środki zostały już przetransferowane.

Z punktu widzenia przyszłych emerytów najważniejsza wydaje się zmiana polegająca na możliwości wyboru. Każdy sam będzie decydował, czy nadal będzie przekazywał część składki emerytalnej do OFE, czy tylko do ZUS. Na podjęcie decyzji będą 4 miesiące.

Wyboru będzie można dokonać już za tydzień. Od 1 kwietnia do 31 lipca przyszli emeryci będą musieli złożyć deklarację wyboru. Oświadczenia będą dostępne w oddziałach ZUS oraz na jego stronie internetowej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Jeśli niczego nie zadeklarujemy - domyślnie system umieści nas w ZUS-ie.

Co ważne, decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie ostateczna. Zmienić swój wybór będzie można w 2016 roku, a następnie - zgodnie z ustawą - co cztery lata.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu, bez względu na podjętą decyzję.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane