• rozwiń
  • WIG20 2183.65 -1.07%
  • WIG30 2479.56 -1.19%
  • WIG 57740.17 -1.21%
  • sWIG80 11612.55 +0.02%
  • mWIG40 3735.16 -1.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:19

Dostosuj

Za stocznie nie zapłacili. Co dalej?

Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera.

Informacja o tym, iż inwestor nie wpłacił pieniędzy to nie powód do paniki. Nie może być mowy o żadnej panice. Będziemy dalej pracować nad tym, żeby rozwiązać kwestię sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie

wewiór o kasie

"Dzisiaj Minister Skarbu Państwa otrzymał od Zarządcy Kompensacji, firmy Bud-Bank Leasing Sp. z o.o., informację, że do godziny 24.00 17 sierpnia br. nie wpłynęły kwoty za wylicytowane przez inwestora prywatnego, Stichting Particulier Fonds Greenrights, składniki majątku Stoczni Gdynia S.A. i Stoczni Szczecińska Nowa Sp z o.o." - napisano w komunikacie MSP.

Resort podał też, że wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu i Zarządcą Kompensacji przygotowali plan postępowania w tej sytuacji, a "informacje o podjętych działaniach zostaną przekazane jeszcze dziś".

Rzecznik ministerstwa Maciej Wewiór wciąż jednak nie traci nadziei - albo zgodnie z wymogami zawodu robi dobrą minę do złej gry. - Informacja o tym, iż inwestor nie wpłacił pieniędzy to nie powód do paniki. Nie może być mowy o żadnej panice. Będziemy dalej pracować nad tym, żeby rozwiązać kwestię sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie - przekonuje po publikacji komunikatu.

Co dalej?

Wydaje się, że ryzyko związane z przedłużeniem czasu dla inwestora do 17 sierpnia jest bliskie zeru.

tuskacz o stoczniach

Początkowo pieniądze miały wpłynąć do 21 lipca, ale nabywca poprosił resort skarbu o przesunięcie tego terminu. Polski rząd tłumaczył, że powodem miał być list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., iż stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy". - Jawny sabotaż - tak skwitował pismo Aleksander Grad. Fundusz zapewniał jednak, że nie zamierza wycofać się z transakcji zakupu majątku obu stoczni.

Resort skarbu kilkakrotnie podkreślał też, że "wszystko, co Ministerstwo Skarbu Państwa mogło zrobić w sprawie stoczni, zostało zrobione".

Wiem, że minister Grad bardzo się w nią (sprawę stoczni) angażował i raczej dzisiaj trzeba mu powiedzieć "dziękuję" za tę wykonaną pracę, a nie straszyć obcięciem głowy

sn

Spółka już jest

Właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin formalnie ma być Spółka Polskie Stocznie. Została ona zarejestrowana przez warszawski sąd 21 lipca. Jej kapitał zakładowy wynosi 100 tys. zł, a jedynym udziałowcem jest Stichting Particulier Fonds Greenrights. Fundusz ma przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów. Gwarantem transakcji zakupu stoczni przez inwestora mają być katarskie banki: inwestycyjny QInvest oraz Qatar Islamic Bank.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor ma zapłacić za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Poleci Grad?

W lipcu premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli do końca sierpnia nie uda się dokończyć z sukcesem sprzedaży stoczni inwestorowi, minister skarbu Aleksander Grad pożegna się ze swoim stanowiskiem. Szef rządu powiedział, że dotychczasowe działania Grada dotyczące stoczni ocenia bardzo wysoko, ale "liczy się finał". Dodał, że nie będzie tragedii, jeśli inwestor wycofa się z transakcji. Jeśli tak się stanie, rząd zamierza na nowo rozpocząć proces sprzedaży.

W sierpniu Tusk powiedział, że jest "bliski pewności", iż 17 sierpnia inwestorzy zdecydują się na zakup stoczni. - Wydaje się, że ryzyko związane z przedłużeniem czasu dla inwestora do 17 sierpnia jest bliskie zeru - podkreślił.

Zaznaczył, że rząd włożył wiele wysiłku, by sprzedać majątek stoczni w całości, co stwarza szansę, iż zachowana zostanie produkcja statków. Dodał, że do takiego przetargu mógł przystąpić każdy inwestor z dowolnego kraju świata. Wygrał ten, który wpłacił wadium i zadeklarował największą wpłatę - mówił szef rządu. - Jeżeli nie wpłacą pieniędzy do 17 sierpnia, zabierzemy wadium, które wpłacili inwestorzy i będziemy w trybie upadłościowym sprzedawali majątek stoczniowy, tak jak to wynika z przepisów polskiego prawa - powiedział premier. Wadium wynosi 8 mln euro.

bgr/mkg//mat/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane