• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Za "Solidarność" jak za proszek do prania

Za "Solidarność" jak za proszek do prania
Foto: TVN24 Foto: Spór o banner "S"

Banner z napisem "1989-2009 Rok Niepodległości i Solidarności", wywieszony w oknach siedziby "Solidarności" w Skarżysku-Kamiennej, poróżnił "S" z miejscowym starostwem. Żąda ono 102,44 zł miesięcznej opłaty za eksponowanie "reklamy". Związek jest tym oburzony i odmawia spełnienia żądania.

Napis "S" pojawił się w oknach siedziby skarżyskiej delegatury związku - znajdującej się w budynku starostwa - w 20. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jak skrupulatnie wyliczono, zajął powierzchnię 1,7 metra kwadratowego. Właściciel budynku upomniał się o zapłatę za umieszczenie "reklamy" - lub jej usunięcie.

Według szefa świętokrzyskiej "S" Waldemara Bartosza, "upamiętniające tamto wydarzenie uroczystości miały wymiar państwowy, również samorządowy", toteż domaganie się usunięcia okolicznościowej planszy nie ma podstaw formalnych, "a w swej wymowie symbolicznej jest oburzające".

Starosta skarżyski Jerzy Żmijewski przestrzegł związkowców, że "w przypadku nieusunięcia bilbordu zostanie sporządzony aneks do umowy najmu lokalu użytkowego w budynku przy ul. Sikorskiego 20 w Skarżysku-Kamiennej odnośnie opłaty za umieszczenie reklamy".

Czczenie czynem reglementowanym?

Czczenie odrodzenia się państwowości po półwieczu komunistycznego zniewolenia nie może być czynem zakazanym, bądź finansowo reglamentowanym.

W opinii przewodniczącego Bartosza, sporny bilbord nie jest reklamą komercyjną, w związku z tym żądanie jego usunięcia bądź pobranie taksy pieniężnej jest niestosowne. "Czczenie odrodzenia się państwowości po półwieczu komunistycznego zniewolenia nie może być czynem zakazanym, bądź finansowo reglamentowanym" - podkreślił w swoim piśmie do starosty przewodniczący świętokrzyskiej "S".

Zgodnie z uchwałą zarządu powiatu skarżyskiego z 15 lipca tego roku, pod pojęciem reklamy należy rozumieć "wszelkie wizualne środki przekazu służące reklamie o charakterze informacyjnym lub marketingowym, plansze, bilbordy, szyldy, tablice informacyjne, neony świetlne itp."

W związku z tym, rzecznik prasowy skarżyskiego starostwa Małgorzata Nosowicz poinformowała, że również Bank PKO BP SA i biuro poselskie PiS - inni najemcy eksponujący banery na budynku przy ul. Sikorskiego 20 w Skarżysku-Kamiennej - otrzymali stosowną informację i aneks do umowy.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane