• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Za rok ruszy Euroazjatycka Unia Gospodarcza

Foto: PAP Foto: Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzą w 2015 EUG. Na zdjęciu prezydenci: Kazachstanu Nursultan Nazarbayev i Rosji Władimir Putin

Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek zasady, na jakich będzie funkcjonowała Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG). Nowa struktura integrująca te trzy kraje powstanie 1 stycznia 2015 roku.

Poinformował o tym prezydent Rosji Władimir Putin, otwierając na Kremlu posiedzenie Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej. Jest to kierowniczy organ Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, czyli dwóch struktur integracyjnych, tworzonych przez FR, Białoruś i Kazachstan. To właśnie na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego ma powstać Euroazjatycka Unia Gospodarcza.

Azjatycka UE?

W zamyśle Kremla nowa organizacja będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosji zależy na tym, by przystąpiła do niej również Ukraina. Ta na razie odmawia, twierdząc, że mimo zawieszenia przygotowań do stowarzyszenia z Unią Europejską jej celem pozostaje integracja z UE.

W moskiewskim szczycie uczestniczyli prezydenci Białorusi i Kazachstanu, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew. Zaproszony był również ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz; Ukraina ma bowiem status obserwatora przy Unii Celnej i Jednolitym Obszarze Gospodarczym. Jednak Janukowycz nie przyjechał do Moskwy - do stolicy Rosji wysłał szefa ukraińskiego rządu Mykołę Azarowa. Swoją nieobecność Janukowycz tłumaczył chorobą.

Ramy EUG określone

Putin przekazał, że Rosja, Białoruś i Kazachstan opracowały "instytucjonalną część układu o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". Prezydent wyjaśnił, że w dokumencie tym określono status prawny, ramy organizacyjne, cele i mechanizmy funkcjonowania EUG.

Putin podkreślił, że kluczowa zasada Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej sprowadza się do tego, że "funkcjonowanie tej organizacji w pełnej mierze ma odpowiadać interesom wszystkich państw członkowskich". - EUG tworzymy w celu umocnienia naszych gospodarek, zapewnienia ich harmonijnego rozwoju i zbliżenia między naszym krajami - oznajmił Putin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane