• rozwiń

Za roczną pensję stać nas na 4 metry mieszkania

Za roczną pensję stać nas na 4 metry mieszkania
Foto: TVN24 Foto: Mieszkania dla Polaków stają się coraz trudniejsze do sfinansowania

0,36 metra kwadratowego mieszkania mógł kupić statystyczny Polak za średnią miesięczną pensję w III kwartale br. - wynika z badania Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Gdyby odkładał całą wypłatę, po roku stać by go było na nieco ponad 4 metry kwadratowe...

W podobnym okresie w 2006 roku za średnia wyplata stanowiła równowartość 0,56 m.kw. mieszkania. Zdaniem autorów badania pt. "Klimat Hipoteczny" czynnikiem, który spowodował istotny spadek dostępności mieszkań w porównaniu do sytuacji sprzed roku, był utrzymujący się - choć ostatnio zwalniający - wzrost cen nieruchomości.

Kredyt coraz większy, mieszkanie coraz mniejsze

Przy wykorzystaniu średniego kredytu hipotecznego Polacy mogli w III kwartale kupić ok. 41 m kw. mieszkania, czyli o 1/5 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W odniesieniu do II kwartału br. była to porównywalna wielkość.

Wyniki badania wskazują na wzrost zadłużenia hipotecznego Polaków o 12,8 mld zł w III kwartale br., czyli o blisko 35 proc. więcej niż w poprzednim kwartale br. W porównaniu do III kwartału 2006 roku zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrosło o prawie 80 proc.

W III kwartale br. dostępna wysokość kredytu (dla kredytobiorcy o przeciętnym wynagrodzeniu, na warunkach kredytowych oferowanych przez banki w II kwartale br.) wynosiła ok. 330 tys. zł; było to 10 proc. więcej wobec analogicznego okresu 2006 roku

Autorzy opracowania oczekują stabilizacji na rynku hipotecznym. Uważają, że III kwartał br. to ostatni okres tak szybkiego wzrostu poziomu kredytowania na cele mieszkaniowe. - Z jednej strony oczekiwany wzrost stóp procentowych, zmniejszy dostępność kredytów, z drugiej jednak - rosną także koszty ich refinansowania, co również przełoży się na cenę kredytu - czytamy we wnioskach autorów badania.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane