• rozwiń
  • WIG20 2192.74 +0.21%
  • WIG30 2523.80 +0.09%
  • WIG 56861.44 +0.19%
  • sWIG80 11582.63 +0.31%
  • mWIG40 3940.29 +0.01%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:00

Dostosuj

Za pracą do Norwegii

Za pracą do Norwegii
Foto: www.virtualtromso.no Foto: Norwegia: kraj o bardzo dobrych warunkach socjalnych, ale i surowej przyrodzie (n/z zorza polarna nad Tromso)

Szukasz pracy? W Norwegii szukają pracowników! Jak podaje gazeta "Norway Post", pomimo kryzysu norweskie władze imigracyjne poszukują wielu specjalistów - między innymi informatyków i inżynierów.

W Norwegii brakuje też pracowników opieki społecznej i specjalistów od ochrony zdrowia. Norweskie władze narzekają, że w związku ze słabą znajomością miejscowego rynku pracy za granicą, odzew na ogłoszenia jest bardzo niski.

Jak podaje Urząd Imigracyjny, topnieje też liczba obcokrajowców ubiegających się o pozwolenia na pracę w Norwegii - od stycznia ubiegłego roku przez rok spadła ona o 37 procent. Urząd reklamuje więc Norwegię jako atrakcyjny kraj dla pracowników, który zapewnia dobre warunki życia i zatrudnienia oraz solidną opiekę społeczną.

Kierująca projektem rozpropagowania norweskiej oferty Marit Viggen podkreśla, że dotąd tamtejsze firmy praktycznie są nieobecne na zagranicznych uniwersytetach, gdzie inne kraje z powodzeniem rekrutują wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak wskazuje, na jednej z moskiewskich uczelni istnieje nawet sponsorowany przez firmę Statoil kierunek kształcący specjalistów w dziedzinie wydobycia ropy naftowej i gazu - ale ani ta, ani inne norweskie firmy nie są tam wymieniane jako możliwe miejsca przyszłej pracy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane