• rozwiń
  • WIG20 2238.61 +0.21%
  • WIG30 2536.24 +0.19%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:16

Dostosuj

Za plastikową torbę musisz zapłacić. Bruksela narzuca opłaty

Za plastikową torbę musisz zapłacić. Bruksela narzuca opłaty
Foto: Shutterstock Foto: Ograniczenie ma objąć plastikowe torby na zakupy z folii o grubości poniżej 50 mikronów

Kraje UE poparły w piątek porozumienie z europarlamentem w sprawie przepisów o ograniczeniu zużycia toreb plastikowych. Państwa będą musiały albo wprowadzić opłaty, zniechęcające do korzystania z torebek z plastiku albo wyznaczyć cel redukcji ich zużycia.

graniczenie ma objąć plastikowe torby na zakupy z folii o grubości poniżej 50 mikronów, z możliwością wyłączenia lekkich plastikowych toreb, które są niezbędne ze względów higienicznych (np. sprzedawca pakuje w nie mięso, ryby czy sery na wagę) lub gdy ich użycie ograniczy marnotrawstwo żywności.\

Przepisy trudne do wdrożenia

Państwa unijne będą zobowiązane do zastosowania jednego z dwóch mechanizmów: albo ustalenia celu ograniczenia liczby zużywanych plastikowych torebek do średnio 90 sztuk na mieszkańca na koniec 2019 r. oraz do 40 sztuk na koniec 2025 r., albo nałożenie do końca 2018 r. opłat lub podatków, które skłonią klientów do zmniejszenia liczby zużywanych toreb. Wybór jednego albo drugiego mechanizmu pozostawia się krajom członkowskim.

- Porozumienie umożliwi Europie skuteczną walkę z bardzo poważnym problemem dla środowiska" - oświadczył włoski minister środowiska Gian Luca Galleti; jego kraj sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo w UE. "Będziemy mieć właściwe narzędzia, aby znacząco ograniczyć zużycie toreb plastikowych - dodał.

Przepisy musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Początkowo Komisja Europejska sygnalizowała zastrzeżenia do uzgodnionego przez negocjatorów PE i krajów UE kompromisu, który zmieniał jej pierwotny projekt. Zdaniem KE przepisy w kompromisowym kształcie mogą być trudne do wdrożenia. W ośmiu krajach Unii brakuje np. danych, które pozwalałyby na ustalenie wiarygodnych wiążących celów redukcji zużycia toreb plastikowych. W czwartek KE poinformowała jednak, że nie będzie sprzeciwiać się przyjęciu porozumienia.

Średnio zużywamy 200 toreb

Jednorazowe torby plastikowe są poważnym problemem dla środowiska naturalnego. Czas rozkładu takich odpadów sięga nawet kilkuset lat, a używane są często jedynie przez kilka minut. Komisja podaje, że w 2010 r. wprowadzono na rynek unijny prawie 100 miliardów plastikowych toreb na zakupy, w większości jednorazowych.

Oznacza to, że każdy mieszkaniec UE zużywa rocznie średnio prawie 200 takich toreb. Różnice pomiędzy krajami są ogromne: jeden Duńczyk albo Fin wykorzystuje rocznie cztery takie torby, podczas gdy na jednego Polaka czy też Portugalczyka albo Słowaka przypada ich ponad 450.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane