• rozwiń

Za oknem zima, a w gospodarce - lato

Za oknem zima, a w gospodarce - lato
Foto: TVN24 Foto: Elektronika napędziła produkcję

Według danych GUS, w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,5 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 7,4 proc. w grudniu 2009 r. - podał GUS. Analitycy oczekiwali wzrostu, ale sporo mniejszego - o 6,2 proc.

Dane są nadzwyczaj dobre biorąc pod uwagę negatywny wpływ efektu kalendarzowego (mniejsza ilość dni roboczych) i wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe

kwiecień o produkcji

W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu. Największy był w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 66,7 proc., oraz metali i pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o ponad 25 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił m.in. w produkcji napojów - o 9,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 8,6 proc.

Taki styczeń nie zdarza się często

- Dane są nadzwyczaj dobre biorąc pod uwagę negatywny wpływ efektu kalendarzowego (mniejsza ilość dni roboczych) i wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe - napisał w komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. - Po wyeliminowaniu efektu kalendarzowego roczny wzrost produkcji to aż 11,1 proc. - dodaje.

W odniesieniu do grudnia 2009 produkcja spadła o 5,4 proc. - Styczniowa produkcja (i tak zazwyczaj najniższa w roku) była na poziomie 31,1 proc. wartości z grudnia, wobec zwyczajowych ok. 37 proc. - zaznacza ekonomista.

GUS podał także ceny produkcji, które są tylko nieznacznie wyższe niż rok wcześniej (0,3 proc.), co jest efektem wysokiej bazy roku poprzedniego i umacniającego się złotego.

Przemysław Kwiecień dodaje, że dane, choć bardzo dobre, to nie wpłynęły ani na notowania złotego, ani na ceny akcji.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane