• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Za nerwy zszargane w pracy

Nerwy w pracy - i zrujnowane zdrowie. Potem precedensowy wyrok Sądu Najwyższego i wielkie odszkodowanie dla pracownika, wobec którego szef przeholował. Polacy, jak na warunki europejskie, pracują wyjątkowo długo i są wyjątkowo zestresowani. Czy wyrok to zmieni?

Bohater tego materiału - były kierowca elbląskiego PKS-u - przed kamerą wystąpić nie może, bo wciąż dochodzi do siebie po poważnym udarze mózgu. Doznał go po wyjściu z gabinetu szefa. Przełożony udzielił kierowcy nagany i zapowiedział przeniesienie na inne stanowisko.

- W wyniku niewłaściwego potraktowania przez przełożonych pracownik doznał silnego wzburzenia, w następstwie którego nastąpił udar i jest on w chwili obecnej inwalidą - wyjaśnia pełnomocnik pokrzywdzonego Mariusz Sawicki.

Po sądowej batalii Sąd Najwyższy uznał, że elbląski PKS musi wypłacić byłemu pracownikowi odszkodowanie: 50 tysięcy złotych.

Zmiana sytuacji wszystkich pracowników?

To bezprecedensowe rozstrzygnięcie może wywołać sporą zawieruchę na rynku pracy. Bo oznacza, że stres może być uznany za przyczynę wypadku w pracy. - To jest sygnał do kadry menedżerskiej, że warunki w pracy powinny być przyjazne. Nie można stosować stresu, bo w takiej sytuacji sądy będą orzekały, że to wypadek w pracy - mówi przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.

To, co cieszy związkowca, przeraża pracodawców. - Ja nie traktowałabym tego jako przełomowe, ale jako nieprzemyślane postanowienie sądu najwyższego - mówi Małgorzata Rusewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pracodawcy boją się nadużyć i wyłudzania odszkodowań. Podkreślają, że przecież każdy pracownik może po wyjściu z gabinetu udać omdlenie, doznać urazu i trafić do szpitala. - Rodzi to właściwie sytuację taką, że właściwie każdy stres w pracy może powodować żądania odszkodowawcze wobec pracodawcy. To jest sytuacja absolutnie niedopuszczalna - stwierdza prezes Softex Data Wojciech Warski.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego chwali Inspekcja Pracy. Zastępca Głównego Inspektora Pracy Marian Liwo zauważa, że ułatwi ono pracownikom udowodnienie sytuacji stresowych w pracy. - Jeżeli pracownik na przykład zasłabnie, będzie trzeba stworzyć protokół powypadkowy. A zatem wypadkom wywołanym stresem będą musieli przyglądać się biegli, tak jak w przypadku innych wypadków - zauważa Liwo.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane