• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Za murem już zaczęli studzić

Za murem już zaczęli studzić
Foto: sxc.hu Foto: Pekin bierze pod lupę rynek nieruchomości

Chociaż większość świata łapie dopiero pierwszy, krótki oddech po miesiącach recesji, to Chiny już zaczynają studzić swoją gospodarkę. Zaczynają od rynku mieszkaniowego i odgórnie nakazują bankom zaostrzenie kryteriów kredytowania nieruchomości.

Według informacji Bloomberga władze w Pekinie poleciły bankom podwyższenie oprocentowania hipoteki i zwiększenie wymagań co do wysokości wkładu własnego.

Regulator sektora bankowego ostrzegł też banki o niebezpieczeństwie wynikającym z napływu na rynek nieruchomości „gorącego kapitału”. Miał także nakazać bankom wstrzymanie udzielania kredytów deweloperom, którzy kupują spekulacyjnie działki lub z premedytacją zwlekają ze sprzedażą nieruchomości.

Banki mają także bardziej drobiazgowo sprawdzać, czy już udzielone kredyty są rzetelnie spłacane. Bo jak się okazuje liczba tych, które nie są - rośnie. Według informatora Bloomberga, banki otrzymały polecenie, aby odrzucać wnioski kredytowe osób, które kupują nieruchomości mieszkaniowe w celach „inwestycyjnych i spekulacyjnych”.

Władze prowincji Hainan wstrzymały także dzierżawy działek i wydawanie pozwoleń deweloperom po tym, jak ich aktywność wzrosła rekordowo po ogłoszeniu przez rząd planu promocji turystyki na leżącej u południowych wybrzeży Chin wyspie.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane